Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Ujawniono nielegalną wycinkę drzew w Poznaniu

Ujawniono nielegalną wycinkę drzew w Poznaniu
Barbara Krawczyk
12.02.2016, o godz. 15:06
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas prac porządkowych prowadzonych kilka dni temu na terenie byłych ogródków działkowych w Poznaniu usunięto bez zezwolenia 10 dorodnych drzew. Za tego typu wycinkę grozi kara nawet kilkaset tysięcy zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Podczas intensywnych prac porządkujących teren ogródków działkowych znajdujących się przy ul. Rzepeckiej w Poznaniu usunięto nie tylko pozostałości po działkowcach, ale również wycięto dorodne drzewa. Pod topór poszły 3 brzozy, 2 świerki i 5 klonów. Pień najstarszej brzozy w miejscu cięcia miał średnicę ok. 56 cm, najstarszego świerku 34 cm a klonu 26 cm.

Brak zgody

Ze wstępnych informacji pozyskanych od przedstawicieli wydziału ochrony środowiska z Urzędu Miasta Poznania wynika, że była to nielegalna wycinka. O sprawie kilka dni temu poinformowali Radni rady Osiedla Podolany w Poznaniu, którzy zwrócili się do strażników miejskich z prośbą o sprawdzenie legalności wycinki drzew. Na miejsce zdarzenia przybył także patrol policji.

– Strażnicy miejscy z Jeżyc zastali na miejscu kilku mężczyzn, którzy segregowali pocięte już drewno. Nikt z nich nie posiadał zgody na usunięcie jakichkolwiek drzew czy krzewów. – powiedział P. Piwecki rzecznik Straży Miejskiej Miasta Poznania. Jak poinformował zasłaniali się oni podczas rozmowy z funkcjonariuszami zleceniodawcą a jednocześnie właścicielem gruntu. Ponieważ z osobą tą nie można było nawiązać żadnego kontaktu, strażnicy wylegitymowali osoby dokonujące wycinki, a także wykonali dokumentację fotograficzną. Powiadomili też Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Regulacje prawne

W celu lepszej ochrony zieleni, w tym drzew, przed ich często nieuzasadnioną wycinką stworzono szereg przepisów ograniczających ich usuwanie. Przepis ten wymusza na właścicielu gruntu uzyskanie zgody na wycinkę, o którą należy wystąpić do właściwego urzędu gminy lub miasta. Obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy również drzew i krzewów martwych, natomiast zezwolenie na wycinkę nie jest wymagane w przypadku drzew w wieku do 10 lat oraz drzew i krzewów owocowych. Faktem jest, że odstępstwo to nie dotyczy obiektów wpisanych do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków np. parków, alei i ogrodów.

Ponieważ przepisy te często zmieniają się, należy przed podjęciem decyzji o usunięciu drzewa lub krzewu, zapoznać się z aktualnymi regulacjami zawartymi w Ustawie o ochronie przyrody.

Jedna ze zmian dotyczy odpowiedzialności za nielegalną wycinkę – obecnie kary administracyjne za nielegalną wycinkę nakładane są nie tylko na właściciela terenu ale również na osoby, które wykonują pracę usuwania drzew czy krzewów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024