Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Ukraina nie dostarczy wody na rosyjski Krym

Ukraina nie dostarczy wody na rosyjski Krym
ko
14.09.2018, o godz. 13:57
czas czytania: około 2 minut
1

Ukraina nigdy nie podpisze kontraktu na dostawę wody, w którym Krym będzie nazwany rosyjskim - powiedział Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Jednocześnie oskarżył Rosję o manipulacje wokół kwestii dostaw wody na zaanektowany przez nią półwysep i oświadczył, że dopóki  będzie on pod panowaniem Rosjan, nie uzyskają oni do niej dostępu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przed aneksją Krymu w 2014 roku 85 procent wody, która była tam spożywana, docierało z Dniepru przez Kanał Północnokrymski. Po zajęciu półwyspu przez Rosję Ukraina wstrzymała dostawy wody, a jedną z przyczyn było to, że Krym za nią nie płacił.

Według ministra Rosja chce doprowadzić do wznowienia dostaw wody, wykorzystując sytuację w Armiańsku na północy Krymu, gdzie 24 sierpnia doszło do poważnego zanieczyszczenia powietrza w zakładach chemicznych Tytan. Ukraina przed tygodniem ewakuowała dzieci z rejonów przylegających do granicy z Krymem, uznając wydarzenie za katastrofę ekologiczną.

Jedna z wersji śledztwa prowadzonego obecnie przez władze ukraińskie w sprawie Armiańska mówi o celowym zanieczyszczeniu powietrza, by Ukraina zgodziła się na wznowienie dostaw wody. Ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało, powołując się na swój wywiad, że zanieczyszczenie nastąpiło wskutek ostrzelania przez rosyjską armię zbiorników z chemikaliami podczas manewrów wojskowych.

– Obecnie Rosja próbuje wykorzystać sytuację w Armiańsku dla lansowania, w tym na polach międzynarodowych, kwestii braku dostawy wody na zajęte terytorium, czego z definicji nigdy nie będziemy robić. Ale nagłaśniając ten problem nie z punktu widzenia prawa międzynarodowego, a niby zawijając go w humanitarne opakowanie – powiedział Klimkin.

Strona ukraińska zbiera materiały na temat katastrofy w Armiańsku. Chce je  przekazać Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował o stworzenie komisji międzynarodowej, która zbada sytuację ekologiczną na Krymie.

źródło: wschodnik.pl, PAP

O problemie z dostawami wody na Krym więcej przeczytasz tutaj

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ira

Komentarz #13870 dodany 2018-09-14 14:45:07

W jaki sposób pani Ludmiła Kozłowska obmyje swój brud?

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024