Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ukraina wstrzymuje dostawy energii elektrycznej, także do Polski

Ukraina wstrzymuje dostawy energii elektrycznej, także do Polski
Bartłomiej Leśniewski
11.10.2022, o godz. 22:36
czas czytania: około 2 minut
0

Od 11 października Ukraina jest zmuszona do wstrzymania eksportu energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej – powiadomiło w poniedziałek ministerstwo energetyki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Krok ten ma na celu ustabilizowanie własnej sieci energetycznej Ukrainy – przekazał resort, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

Ataki na infrastrukturę

– To właśnie eksport energii elektrycznej z Ukrainy pomagał Europie zmniejszać wykorzystanie rosyjskich surowców energetycznych. I właśnie dlatego Rosja niszczy nasz system, eliminując możliwość eksportu energii z Ukrainy – oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko, cytowany przez PAP.

-Rosja kontynuuje terror energetyczny wobec Ukrainy, a także wzmacnia presję energetyczną na UE – podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Agencja Interfax-Ukraina wskazuje, że Ukraina eksportowała energię m.in. do Rumunii i Słowacji, a także do Polski i Mołdawii. Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy powiadomiła, że z powodu rosyjskich ataków rakietowych na obiekty infrastruktury w 12 obwodach oraz w Kijowie, wybuchło 30 pożarów, a dostawy prądu zostały ograniczone w 15 obwodach.

Ile prądu kupujemy na Ukrainie

Według wyliczeń Polsko – Ukraińskiego Portalu Gospodarczego nasz kraj to ważny odbiorca nadwyżek ukraińskich elektrowni. Według ostatnich danych z 2020 krajowe zużycie energii elektrycznej wynosiło 174,5 TWh (terawatogodzin) z czego 1,5 TWh pochodziło z Ukrainy.

Ukraińska energia jest jednak nadzieją na najbliższą przyszłość na poprawę polskiego bilansu energetycznego. Nadzieją dodatkowo pobudzoną ustaleniami wrześniową wizytą premiera Morawieckiej, na której zawarto polityczne porozumienie w tej sprawie. Trwają pracę nad budową nowej linii przesyłowej łączącej Polskę z ukraińską siłownia jądrową w mieście Chmielnicki (d. Płoskirów). Od czasu wybuchu wojny Ukraina zwiększyła eksport energii do krajów UE 2,5 krotnie, planowała do końca roku powiększyć ośmiokrotnie.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024