Dąbrowskie Wodociągi od 1999 r. są patronem klubu Sportów Wodnych „Fregata”. Wspieranie działalności organizacji to element szerokiego programu edukacji ekologicznej realizowanego przez przedsiębiorstwo.
Łączy nas woda
Grupa polonijnej młodzieży z Ukrainy przyjechała do Dąbrowy Górniczej w czwartek 9 lipca br. Dziesięciodniowy program pobytu przewiduje przeplatanie się zajęć artystycznych ze sportowymi, do których włączyły się Dąbrowskie Wodociągi. Nawiązując do hasła „Łączy nas woda” zorganizowano dzień z żaglami. – Rozpoczęliśmy punktualnie o 11:00 w ośrodku wypoczynkowym Wodnik przy Pogorii 1 w Dąbrowie Górniczej. Kurs obejmował naukę podstawowych manewrów żeglarskich, obsługę łodzi żaglowej, najważniejszych zagadnień teoretycznych oraz wiązania węzłów żeglarskich – tłumaczy Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów, a jednocześnie Komandor Klubu Sportów Wodnych Fregata.
Ukraińska przygoda na żaglach
Grupę dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat przeszkolili instruktorzy z Klubu Sportów Wodnych Fregata. – Szczególnie ciekawe były zajęcia z wiązania węzłów. Ale wszyscy czekali na część praktyczną, czyli pływanie na żaglówkach Omega. Dla większości był to pierwszy kontakt z łódkami. Na koniec odbyło się wspólne ognisko i szanty. Całość była bardzo dobrze zorganizowana, dzieci świetnie się bawiły – opowiada Olena Dodchuk, opiekunka grupy polonijnej młodzieży. – Program wizyty w Dąbrowie Górniczej jest intensywny. Wcześniej przygotowywaliśmy specjalną 20-metrową tkaninę: na jednej części przedstawiliśmy swoje miasto, na drugiej Dąbrowę Górniczą. Tkanina będzie wykorzystana jako scenografia podczas wieńczącego wizytę przedstawienia „Express Polonia” – dodaje Dodchuk.
W poszukiwaniu korzeni
Wizyta polonijnej młodzieży z Równem odbywa się ramach w projektu „Sztuka mówi jednym językiem”, realizowanego przez Biuro ds. Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji. Jego celem jest integracja polonijnej młodzieży z rówieśnikami z Dąbrowy Górniczej. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. udział w zajęciach artystycznych, w warsztatach i innych formach aktywności kulturalnej, młodzież spróbuje też dotrzeć do swoich polskich korzeni. Projekt jest kontynuacją większego programu „Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki”, który również wspierają Dąbrowskie Wodociągi.
Komentarze (0)