1 / 6

Dąbrowskie Wodociągi wraz z żeglarskim klubem „Fregata” ugościły 30-osobową grupę polonijnej młodzieży z Równem na Ukrainie. W piątek, 10 lipca zorganizowały dla nich dzień w marynistycznym klimacie pod hasłem „Łączy nas woda”.

Dąbrowskie Wodociągi od 1999 r. są patronem klubu Sportów Wodnych „Fregata”. Wspieranie działalności organizacji to element szerokiego programu edukacji ekologicznej realizowanego przez przedsiębiorstwo.

Łączy nas woda

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Grupa polonijnej młodzieży z Ukrainy przyjechała do Dąbrowy Górniczej w czwartek 9 lipca br. Dziesięciodniowy program pobytu przewiduje przeplatanie się zajęć artystycznych ze sportowymi, do których włączyły się Dąbrowskie Wodociągi. Nawiązując do hasła „Łączy nas woda” zorganizowano dzień z żaglami. – Rozpoczęliśmy punktualnie o 11:00 w ośrodku wypoczynkowym Wodnik przy Pogorii 1 w Dąbrowie Górniczej. Kurs obejmował naukę podstawowych manewrów żeglarskich, obsługę łodzi żaglowej, najważniejszych zagadnień teoretycznych oraz wiązania węzłów żeglarskich – tłumaczy Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów, a jednocześnie Komandor Klubu Sportów Wodnych Fregata.

Ukraińska przygoda na żaglach

Grupę dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat przeszkolili instruktorzy z Klubu Sportów Wodnych Fregata. – Szczególnie ciekawe były zajęcia z wiązania węzłów. Ale wszyscy czekali na część praktyczną, czyli pływanie na żaglówkach Omega. Dla większości był to pierwszy kontakt z łódkami. Na koniec odbyło się wspólne ognisko i szanty. Całość była bardzo dobrze zorganizowana, dzieci świetnie się bawiły – opowiada Olena Dodchuk, opiekunka grupy polonijnej młodzieży. – Program wizyty w Dąbrowie Górniczej jest intensywny. Wcześniej przygotowywaliśmy specjalną 20-metrową tkaninę: na jednej części przedstawiliśmy swoje miasto, na drugiej Dąbrowę Górniczą. Tkanina będzie wykorzystana jako scenografia podczas wieńczącego wizytę przedstawienia „Express Polonia” – dodaje Dodchuk.

W poszukiwaniu korzeni

Wizyta polonijnej młodzieży z Równem odbywa się ramach w projektu „Sztuka mówi jednym językiem”, realizowanego przez Biuro ds. Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji. Jego celem jest integracja polonijnej młodzieży z rówieśnikami z Dąbrowy Górniczej. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. udział w zajęciach artystycznych, w warsztatach i innych formach aktywności kulturalnej, młodzież spróbuje też dotrzeć do swoich polskich korzeni. Projekt jest kontynuacją większego programu „Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki”, który również wspierają Dąbrowskie Wodociągi.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj