Umowa elementem transformacji energetycznej
PGE Dystrybucja zaznaczyła, że realizacja umowy umożliwi uruchomienie pierwszych stacji bazowych sieci LTE450 na obszarze działania Operatora Systemu Dystrybucyjnego w połowie 2025 r.
– Transformacja energetyczna to nie tylko budowa nowych nisko i zeroemisyjnych mocy wytwórczych, ale również modernizacja i rozbudowa sieci dystrybucyjnej, w tym także jej cyfryzacja – zaznaczył wiceprezes ds. Regulacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej Marcin Laskowski. – Budowa sieci LTE450 zapewni skuteczną i bezpieczną komunikację cyfrową, dzięki czemu będziemy mogli lepiej i bezpieczniej zarządzać produkcją i dystrybucją energii, dbać o ciągłość dostaw i szybciej lokalizować i eliminować ewentualne nieprawidłowości – wyjaśnił Laskowski.
Przypomniał też, że podpisana umowa na dostawę specjalnych systemów zasilania jest ostatnią umową na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. – Już niedługo przejdziemy do kolejnego etapu projektu – uruchamiania stacji bazowych i zasięgu sieci LTE450 w terenie” – poinformował Laskowski.
W komunikacie PGE Dystrybucja można przeczytać, że umowa na dostarczenie nowoczesnych systemów zasilania jest trzecią podpisywaną z firmą Ericsson w ramach Programu LTE450. Wcześniej spółki Grupy PGE podpisały umowę na dostawę komponentów centralnych sieci rdzeniowej CORE (Zamawiający PGE Systemy) oraz umowę na dostawę anten i urządzeń radiowych RAN (Zamawiający PGE Dystrybucja). Spółka zwróciła uwagę, że Ericsson staje się jednym z kluczowych partnerów PGE przy budowie sieci LTE450.
Lepsza komunikacja z pogotowiem energetycznym
– Współpraca z PGE przy budowie sieci LTE450 podkreśla nasze działania na rzecz cyfrowej transformacji kraju – powiedział szef firmy Ericsson w Polsce Martin Mellor. PGE Dystrybucja dodała, że sieć LTE450 dla sektora energetycznego umożliwi dostęp do danych z milionów połączonych urządzeń IoT, oferując jednocześnie usługi szerokopasmowe dla zarządzania siecią i umożliwiając integrację odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, sieć LTE450 umożliwi nowoczesną łączność dyspozytorską.
Jak wyjaśniła spółka dzięki sieci LTE450 w sytuacjach braku zasilania, możliwe będzie zapewnienie ciągłości monitorowania działania parametrów sieci i dyspozytorskiej komunikacji ze służbami pogotowia energetycznego w terenie. Przyczyni się to do szybszego usuwania awarii i przywracania dostaw energii elektrycznej odbiorcom. Dodała, że inteligentne sieci dają także możliwość precyzyjnego zarządzania dostawami energii elektrycznej dzięki odbieraniu szczegółowych danych.
Komentarze (0)