SG Equipment Leasing Polska (SGEF Polska) otrzymuje finansowanie EBI w wysokości 100 mln EUR na wsparcie rozwoju MŚP i spółek o średniej kapitalizacji w Polsce. Umożliwi ono przyspieszenie działań pro-klimatycznych, w szczególności projektów wspierających redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i SG Equipment Leasing Polska (SGEF Polska), członek grupy Société Générale, podpisały porozumienie, którego celem jest przyspieszenie rozwoju MŚP i firm o średniej kapitalizacji w Polsce. Finansowanie w wysokości 100 mln euro ułatwi rozwój działań na rzecz klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji emisji gazów cieplarnianych. Finansowanie obejmuje wsparcie zrównoważonej mobilności, pojazdów niskoemisyjnych, niskoemisyjnych maszyn przemysłowych i rolniczych oraz projektów w zakresie energii odnawialnej. 80 proc. inwestycji pobudzi rozwój gospodarczy w polskich regionach spójności.

39 proc. firm zapobiega zmianom klimatycznym

Współpraca SGEF Polska i EBI sięga 2010 roku, od tego czasu podpisano 9 umów. SGEF Polska realizuje strategię swojej firmy macierzystej, koncentrując się na inwestycjach pro-klimatycznych i transformacji energetycznej. W ramach programu na rzecz zielonych inwestycji, firma wspiera projekty umożliwiające niższą emisję pojazdów przemysłowych. Przy obecnym porozumieniu wsparcie to będzie kontynuowane i zwiększane.

Według badania EBI dot. inwestycji MŚP, polski sektor MŚP rozumie pilną potrzebę inwestowania w działania łagodzące zmiany klimatu. 39 proc. polskich firm już zainwestowało w działania zapobiegające zmianom klimatycznym, a połowa (48 proc.) planuje to zrobić w ciągu najbliższych trzech lat. Ponadto ponad jedna trzecia (36 proc.) polskich firm zainwestowała w działania poprawiające efektywność energetyczną.

Ważny sektor MŚP

Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z głównych światowych instytucji finansujących działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Jako bank klimatu UE, EBI jest zaangażowany we wspieranie Europejskiego Zielonego Ładu, pomaga Europie stać się pierwszym kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. i przyczynia się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Polsce w 2021 r. kredyty EBI wspierające zieloną transformację polskiej gospodarki osiągnęły 42 proc. całkowitej wartości finansowania w wysokości 6,5 mld euro.

Sektor MŚP w Polsce reprezentuje 99,8 proc. przedsiębiorstw i odpowiada za 67,7 proc. zatrudnienia. Wspieranie rozwoju MŚP jest jednym z priorytetów Grupy EBI – w 2021 r. małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce otrzymały od niej finansowanie w wysokości 1,78 mld EUR.

Czytaj więcej

Skomentuj