Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Uniwersytet Warszawski: strategiczne działania vs. zmiany klimatu i kryzys bioróżnorodności

Uniwersytet Warszawski: strategiczne działania vs. zmiany klimatu i kryzys bioróżnorodności
PAP - Nauka w Polsce/jw
14.10.2021, o godz. 10:12
czas czytania: około 2 minut
0

Dokument przedstawiający strategiczne działania, jakie Uniwersytet Warszawski podejmie w związku ze zmianą klimatu i kryzysem bioróżnorodności, ukazał się we wtorek na stronie uczelni. Przedstawia strategiczne kamienie milowe, które uczelnia chce osiągnąć w najbliższych latach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

“Agenda na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju” to opracowany przez zespół rektorski ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego dokument przedstawiający strategiczne działania, jakie UW chce podjąć w związku ze zmianą klimatu i kryzysem bioróżnorodności.

Kompleksowy plan

W publikacji czytamy, że władze rektorskie wraz z członkami społeczności akademickiej zdecydowały się przygotować i rozpocząć wdrażanie kompleksowego planu, dzięki któremu funkcjonowanie uczelni i toczące się na kampusach życie zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko, ale także przygotuje środowisko akademickie na naukę i pracę w nowych, coraz bardziej niekorzystnych warunkach środowiskowych.

“Uniwersytet Warszawski podejmuje coraz liczniejsze inicjatywy na rzecz klimatu oraz ochrony środowiska naturalnego. Także poprzez swoją misję i strategię realizowaną w działalności badawczej, dydaktycznej i społecznej UW podjął szereg inicjatyw, programów oraz projektów, które pomagają realizować Cele zrównoważonego rozwoju ONZ. (…) Naszym zadaniem jest wyedukowanie jak najliczniejszej grupy odbiorców, także przyszłych decydentów. Nie ma zapasowej Ziemi, mamy jedną szansę − jest o co walczyć” – napisał we wstępie rektor UW prof. Alojzy Nowak.

Kilka części

Dokument podzielono na sześć części. Pierwsza dotyczy zrównoważonego transportu. Zakłada zmniejszenia wytwarzanego przez społeczność UW śladu węglowego m.in. dzięki ekologicznym dojazdom do pracy i na studia i ograniczeniu wyjazdów na konferencje i delegacje.

Druga część opisuje zrównoważone żywienie: zmniejszenie śladu węglowego przez zmniejszenie spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych oraz zmniejszenie ilości marnotrawionego jedzenia.

Kolejna, poświęcona zrównoważonej konsumpcji, zakłada m.in. wydłużenie okresu korzystania ze sprzętu elektronicznego przez zakup sprzętu, którego naprawa w razie awarii jest opłacalna.

Czwarty rozdział opisuje zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych i z energii. Ostatnie dwa opisują temat edukacji i badań i przygotowania się do skutków zmiany klimatu.

Publikację można pobrać ze strony UW: https://www.uw.edu.pl/agenda-na-rzecz-klimatu-i-zrownowazonego-rozwoju/.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024