Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje wprowadzenie regulatora rynku odbioru i zagospodarowania odpadów, który działałby do czasu, aż rozwinie się na nim konkurencja.

Propozycja pojawiła się w raporcie UOKiK po skontrolowaniu zakładów przetwarzania odpadów.

– W raporcie zawarliśmy propozycje poprawy efektywności działania systemu. Jedną z nich jest zwiększenie nadzoru nad branżą i wprowadzenie regulatora rynku, który działałby dopóty, dopóki nie rozwinie się konkurencja w branży – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

– Ważną rolę do odegrani mają również gminy, które powinny prowadzić proaktywną politykę wspierania konkurencji pomiędzy instalacjami – dodał.

W raporcie wskazano, że rynek odbioru i zagospodarowania odpadów znajduje się pod baczną obserwacją UOKiK. Analiza przeprowadzona przez urząd wykazała, ze przyczyną wzrostu cen były wyższe koszty funkcjonowania instalacji, a także brak konkurencji pomiędzy nimi.

Według UOKiK nie bez znaczenia była również możliwość wpływania samorządów na ceny oferowane przez przedsiębiorców, oraz struktura właścicielska instalacji. Tam gdzie samorządy są właścicielami Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) mają większy wpływ na ich działanie, to ceny są znacząco niższe.

UOKiK skontrolował zakłady przetwarzania odpadów

Badanie dotyczyło sytuacji na rynku w latach 2014 – 2019 i objęło wszystkie instalacje stosujące najpopularniejszą w Polsce mechaniczno-biologiczną metodę przetwarzania odpadów – łącznie 171 instalacji. Większością z nich zarządzają operatorzy z przewagą kapitału publicznego, głównie samorządowego, a ok. 30 proc. przedsiębiorstw prowadzących instalacje należy do prywatnych właścicieli.

UOKiK zwraca uwagę, że w trakcie pracy nad raportem zmieniły się przepisy dotyczące RIPOK-ów. Do września 2019 r. każda z nich mogła obsługiwać jedynie określony teren (Region Gospodarowania Odpadami Komunalnymi – RGOK). Przedsiębiorcy odbierający odpady w danym RGOK musieli przywozić je do konkretnej instalacji. Sytuacja zmieniła się we wrześniu 2019 r. Zniesione został podział na regiony, RIPOK-i zastąpiono instalacjami komunalnymi, a firmy odbierające odpady mogą wywozić je na większe odległości.

Czytaj więcej

3 Komentarze

 1. Urząd ten totalnie nie rozumie jak działa sektor przetwarzania odpadów. Polski urzędnik ma tenedencje do tworzenia nowych urzędów, ciał, instytucji, które nic nie produkują a tylko generują koszty. A więc jak rozumiem w dalszych krokach to właśnie ten nowy twór będzie dyktował ceny, tak?? z Powietrza??? A będzie miał też środki na inwestycje??? Skąd??? Nonsens.

 2. Co za bzdurne podejście ma ten UOKIK, a nie zadali sobie pytania dlaczego tej konkurencji nie ma? To ministerstwo środowiska poprzez idiotyczne przepisy ograniczyło konkurencję a teraz będą powoływać kolejny urząd, który co ma robić, zatwierdzać ceny, przecież to typowe działanie jak PRL. Rzeczywiście wiele osób ma rację że ten rząd doprowadzi nas do ruiny.

 3. powołajmy jeszcze regulator rynku na:
  – zakupy spożywcze
  – odzież
  – inne usługi np. jak wymiana opon w samochodzie

  i wiadomo czym to pachnie…..
  PRL…..

Skomentuj