Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zarzucił siedmiu firmom odpadowym, że ich konsorcjum prowadziło praktyki monopolistyczne w Poznaniu i okolicznych gminach. Poprosiliśmy przedsiębiorstwa o komentarz.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca, że założone przez podejrzanych konsorcjum służyło do ograniczenia konkurencji w zamówieniach publicznych organizowanych przez gminy w Wielkopolsce. Należały do niego: Remondis Sanitech Poznań, Suez Zachód, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys, KDS, Eko-Tom Turguła, Ordo Poznań i Przedsiębiorstwo Usług Komunalno-Transportowych Vikom.

Zdaniem Prezesa UOKiK mogło tak być w piętnastu przetargach na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych na lata 2018 – 2022 organizowanych przez związek GOAP obejmujący Poznań i osiem okolicznych gmin.

GOAP jako pierwszy odniósł się do sprawy, informując, że “nie jest podmiotem ani stroną w prowadzonym przez UOKiK postępowaniu. W dotychczasowych działaniach urzędu związek uczestniczył w sposób przewidziany przepisami prawa, przekazując wszystkie wymagane w toku postępowania informacje”.

Zmowa przetargowa na rynku odpadów. Prezes UOKiK stawia zarzuty (aktualizacja)

Firmy odpadowe odpowiadają na zarzuty UOKiK

Jedna z firm w konsorcjum – Suez Zachód – wydała oświadczenie w sprawie. “UOKiK, realizując swoje zadania, dokonuje weryfikacji działań różnych uczestników rynku pod kątem zgodności z zasadami konkurencji. W postępowaniu dotyczącym odbioru odpadów z terenu GOAP, Urząd analizuje kwestie dotyczące powszechnie stosowanej w ramach zamówień publicznych instytucji konsorcjum” – tłumaczy firma.

“Zapisy przetargowe w tym przypadku wymagały od spółki Suez Zachód udziału w konsorcjum, aby możliwym było spełnienie wszystkich wymagań dotyczących odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów. Cały ten proces wymagał skomplikowanej logistyki, zapewnienia ogromnego zaplecza technicznego i technologicznego. Celem i efektem takich działań było zwiększenie efektywności i obniżenie ceny z korzyścią dla Zamawiającego i mieszkańców” – dodaje zarząd spółki.

“Suez Zachód w pełni współpracuje z Urzędem i będziemy przekazywać stosowne informacje” – zapewniają przedstawiciele firmy.

“To dla nas duże zaskoczenie”

– Decyzja o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie ewentualnych naruszeń przepisów prawa antymonopolowego jest dla nas dużym zaskoczeniem. Fakt utworzenia konsorcjum był związany przede wszystkim ze zdolnością do wykonania zadań i spełnienia warunków postawionych przez zamawiającego – mówi Hanna Surma, wiceprezes zarządu Remondis Sanitech.

– W kwestii ceny za usługę odbioru odpadów na terenie gmin zrzeszonych w GOAP należy wskazać, że obowiązujące stawki należą do najniższych w kraju – zaznacza Hanna Surma.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. dziwnie dziala to panstwo, przeciez co jest dozwolone to nie jest zabronione…w konsorcja moga sie laczyc firmy do woli i nikomu nic do tego, jak jest za duza konkurencja to firmy musza robic po kosztach i bankrutuja albo sa zrywane umowy, jak firmy sie dogadaja i chca wspoldzialac i przy ty cos zarobic to od razu jest larum ze nieuczciwa konkurencja…wspolpraca miedzy firmami powinna byc promowana a nie wycinka i walka na byc albo nie byc bo kryterium najnizszej ceny to patologia

Skomentuj