Urbanistyka na rzecz zrównoważonej mobilności
Prawidłowa z punktu widzenia kryterium transportowego forma urbanistyczna to taka struktura przestrzenna, która sprzyja zrównoważonemu transportowi, czyli takim zachowaniom komunikacyjnym użytkowników, w których racjonalizuje się długości podróży, motoryzacja indywidualna nie degraduje komunikacji zbiorowej i niezmotoryzowanej, a funkcjonowanie systemu transportu pozwala utrzymać harmonię z otoczeniem.
Zrównoważony transport sprzyja poprawie wizerunku miasta i ładu przestrzennego oraz kreowaniu dobrej jakości przestrzeni publicznej, a także zmniejsza zróżnicowanie w rozwoju i jakości życia poszczególnych obszarów miasta.
Eliminacja niepotrzebnych dojazdów
System transportowy współtworzy przestrzeń publiczną, lecz także wpływa na jego degradację. Zapewnienie potrzeby mobilności to przemieszczanie się osób i ładunków. Przestrzeń ruchu to miejsce kontaktów społecznych, wymiany informacji i cyrkulacji środków produkcji, a równocześnie zarzewie konfliktów w zabieganiu o dostęp do przestrzeni komunikacyjnej (przeważnie niewystarczającej) oraz konfliktów wynikających z uciążliwości transportu dla otoczenia. Zatem jednym z kluczowych wyzwań jest sposób ulepszania planowania przestrzennego, ab...