Ursula von der Leyen: Gazprom szantażuje Europę. Mateusz Morawiecki: Nie ugniemy się!

Ursula von der Leyen: Gazprom szantażuje Europę. Mateusz Morawiecki: Nie ugniemy się!
dom
27.04.2022, o godz. 11:11
czas czytania: około 2 minut
0

Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania przez Rosję gazu jako narzędzia szantażu. Jest to nieuzasadnione i niedopuszczalne - oznajmiła szefowa UE Ursula von der Leyen.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

– Po raz kolejny pokazuje też, że Rosja nie jest wiarygodnym dostawcą tego surowca. Jesteśmy jednak przygotowani na ten scenariusz. Pozostajemy w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi – powiedziała szefowa Unii.

– Już od pewnego czasu pracujemy nad zapewnieniem dostaw z innych źródeł i jak najwyższego poziomu zapasów w całej UE. Państwa członkowskie opracowały plany awaryjne dotyczące właśnie takiego scenariusza, a my współpracowaliśmy z nimi w skoordynowany i solidarny sposób – dodała.

– W tej chwili odbywa się posiedzenie grupy koordynacyjnej ds. gazu. Nakreślamy naszą skoordynowaną unijną odpowiedź. Będziemy również kontynuować współpracę z partnerami międzynarodowymi w celu zabezpieczenia dostaw z innych źródeł – podkreśliła van der Leyen.

– Ja natomiast będę nadal współpracować z europejskimi i światowymi przywódcami, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w Europie. Europejczycy mogą ufać, że jesteśmy zjednoczeni i w pełni solidaryzujemy się z państwami członkowskimi, które stanęły przed tym nowym wyzwaniem. Europejczycy mogą liczyć na nasze całkowite wsparcie – podsumowała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Mateusz Morawiecki: Nie ugniemy się!

– Rosja zaatakowała bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo żywnościowe całej Europy – powiedział z kolei w polskim Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że dziś Niemcy przyznają nam rację: Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to projekty polityczne, które nigdy nie powinny być otwarte.

– Rosja nie tylko dokonała brutalnego, morderczego ataku na Ukrainę, nie tylko morduje tam kobiety, dzieci, żołnierzy. Ale Rosja zaatakowała także bezpieczeństwo energetyczne całej Europy, bezpieczeństwo żywnościowe całej Europy – wskazał szef rządu.

Premier Morawiecki stwierdził, że Rosja zaatakowała gospodarkę Europy poprzez działania inflacyjne.

– Ta putinflacja, która jest dzisiaj właściwie we wszystkich państwach Europy, dzisiaj ma swoją kolejną odsłonę – zaznaczył. Dodał, że kolejne działanie putinflacji “to właśnie to, które ma doprowadzić do jeszcze wyższych cen gazu”.

Jak powiedział, wszystkie kraje Europy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że “jest to bój o wolność, o suwerenność, o bezpieczeństwo, bój o pokój”. Dodał, że nie możemy się ugiąć.

– I nie ugniemy się – podkreślił.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd będzie robił wszystko, by nie tylko polskie gospodarstwa domowe nie ucierpiały, “ale także żeby polska gospodarka na tym nie ucierpiała”.

Gazprom w środę wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024