1 / 3

Miejskie Punkty Elektroodpadów, czyli urządzenia do zbiórki drobnych odpadów postawiono już w ośmiu gminach, ale na tym nie koniec.

Pierwszy taki punkt powstał w listopadzie 2016 r. w Czempiniu przed siedzibą inicjatora pomysłu Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów “Selekt” w Czempiniu. Kolejne elektropunkty powstały w gminach: Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Stęszew, Dolsk, Komorniki, Wielichowo, Dopiewo. W trakcie realizacji jest punkt w gminie wiejskiej Kościan oraz w gminach Opalenica i Kamieniec.

Postawione urządzenie zawierają siedem osobnych tub, każda do zbierania różnych małych domowych elektroodpadów. Otwory wrzutowe wielkością i kształtem dopasowane są do odpowiednich odpadów: żarówki, baterie, płyty CD, telefony, ładowarki, cartridge, itp. Konfiguracja  może by dowolna. Odpady z urządzenia trafią do PSZOK-u w danej gminie, a docelowo do RIPOK-u w Piotrowie Pierwszym.

Pomimo tego, że jest to nowy projekt, to wzbudza zainteresowanie wśród mieszkańców. – Jak każda nowinka, to nawet ta z branży odpadowej wzbudza zainteresowanie – komentuje Dorota Lew-Pilarska, przewodnicząca Zarządu ZM CZO “Selekt” w Czempiniu. Dodaje, że w przyszłym roku takie obiekty powstaną w pozostałych gminach członkowskich.

Co ważne dla funkcjonowania jak i estetyki krajobrazu, Miejski Punkt Elektroodpadów wyprodukowany jest z wysokiej jakości stali, oraz laminowany szkłem odpornym na zadrapanie, rysowanie, lub farbę. Całkowity koszt urządzenia wraz z dostawą, przygotowaniem podłoża i montażem, to ok. 20 tys. zł.

Czytaj więcej

Skomentuj