Podkarpacki Urząd Marszałkowski nakazał służbom ochrony środowiska skontrolować firmy, które niszczą odpady medyczne z innych województw – informuje “Gazeta Wyborcza Rzeszów”.

Pod lupą urzędu znalazły się trzy firmy, którezajmują się unieszkodliwianiem odpadów medycznych: krakowski Serwimed (ma zakłady w Rzeszowie, Tarnobrzegu i Dębicy), rzeszowski Eko-Top oraz Raf-Ekologia z Jedlicza.

Z danych za 2009 r. (zeszłorocznych jeszcze nie ma) wynika, że firmy te zniszczyły w ciągu roku prawie 8 tys. ton opadów medycznych, gdy w tym czasie na Podkarpaciu wytworzono ich niewiele ponad 2 tys., głównie w szpitalach. Jak przekonują urzednicy, utylizacja odpadów z innych województw to nielegalny proceder, za który grożą kary finansowe ze strony Komisji Europejskiej.

Tymczasem firmy nie ukrywają, że niszczą odpady medyczne z innych województw właśnie na Podkarpaciu. – Przepis, że odpady mają być unieszkodliwianie jak najbliżej ich wytworzenia, nie wynika z żadnych unijnych przepisów ani logiki, ani potrzeby ekologicznej – przekonuje cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Arkadiusz Tułecki, właściciel Serwimedu.

źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj