Usługi kompleksowe (złożone) to takie, na które składa się więcej niż jedno świadczenie, których realizacja prowadzi do jednego celu. Takie usługi powinny być postrzegane jako całość. Dla uznania danych działań za usługę kompleksową istotne jest określenie wzajemnych powiązań między nimi w świetle celów przez nie realizowanych. 

Co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednakże gdy z ekonomicznego punktu widzenia jedna czynność obejmuje kilka świadczeń, nie powinna być ona sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli jednak w skład świadczenia wchodzą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, lecz mogą mieć również charakter samodzielny, wówczas nie ma podstaw do traktowania ich jako składnika świadczenia kompleksowego.

Wyjątek od zasady

Świadczenie kompleksowe to zbiór różnych czynności prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego dla danego nabywcy. Na świadczenie kompleksowe składają się także świadczenia pomocnicze, które nie stanowią celu samoistnego, lecz wspomagają i umożliwiają pełną realizację świadczenia głównego. Pojedyncze świadczenie jest składnikiem świadczenia kompleksowego, gdy cel świadczeni...