Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Usługi komunalne w rękach samorządów

Usługi komunalne w rękach samorządów
10.12.2008, o godz. 14:12
czas czytania: około 2 minut
0

Zaopatrzenie mieszkańców w wodę i oczyszczanie ścieków powinny zostać w rękach samorządów - to konkluzja zakończonej w stolicy Austrii konferencji pt. „Technologie miejskie i ochrona środowiska – zarządzane przez samorządy czy w rękach prywatnych, na przykładzie zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków w Wiedniu” z udziałem przedstawicieli miast Europy Środkowej i Wschodniej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Ze względu na tradycję oraz złe doświadczenia związane z liberalizacją usług komunalnych w miastach Anglii i Francji, zaopatrzenie mieszkańców w wodę oraz oczyszczanie ścieków powinny pozostać w rękach samorządów, uznali uczestnicy wiedeńskiego Forum Dialogu. Podczas dwudniowych obrad (9 i 10 grudnia), przedstawiciele samorządów z Europy Środkowej i Wschodniej zastanawiali się nad prywatyzacją usług komunalnych. Pretekstem do dyskusji były pojawiające się ostatnim czasie głosy na rzecz liberalizacji dostaw wody, a także usług związanych z oczyszczaniem ścieków. W memorandum podpisanym na zakończenie konferencji stwierdzono, że samorządy nie powinny rezygnować z monopolu na wodę. „Przemawiają za tym zarówno tradycja, jak i negatywne doświadczenia miast francuskich i angielskich, gdzie po liberalizacji tych usług wzrosły ceny wody oraz pogorszyła się jej jakość” wskazano w dokumencie. I dodano, że „usługi komunalne, a szczególnie dostawa wody oraz oczyszczanie ścieków powinny pozostać w kompetencjach samorządów, bo tylko takie rozwiązanie gwarantuje zapewnienie dostaw, zabezpieczenie jakości i wydajności dla dobra obywateli”.

– Na tle miast europejskich, także Wiednia, uznawanego powszechnie za wzorzec do naśladowania, w dziedzinie usług związanych z wodą i kanalizacją nie musimy mieć kompleksów. Dzięki konsekwentnej realizacji takich programów jak „Woda dla wszystkich” niemal 100 proc. krakowian ma dostęp do wody bieżącej, a w wyniku rozbudowy największej oczyszczalni w Płaszowie, Kraków spełnił rygorystyczne normy Unii Europejskiej i uniknął wysokich kar związanych z zanieczyszczaniem środowiska – powiedział wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel po zakończeniu wiedeńskiej konferencji. Podczas sesji plenarnej, przestawił on doświadczenia i działania samorządu w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej.

Jak mówi, istnieją dziedziny związane z gospodarką komunalną, w których Kraków może czerpać wiele pozytywnych doświadczeń na przykładzie Wiednia. Wśród nich jest m.in. gospodarowanie odpadami. – Choć podobnie jak w stolicy Austrii, nasza polityka w tej dziedzinie opiera się na zapobieganiu, segregacji i utylizacji, brakuje nam tego ostatniego elementu – mówił Tadeusz Trzmiel.

Tym brakującym ogniwem jest spalarnia odpadów. Wiedeń ma kilka tego typu obiektów. Najnowszy zakład termicznego przekształcania odpadów, zlokalizowany bezpośrednio w rejonie oczyszczalni ścieków w Pfaffenau, został oddany do użytku latem tego roku. To spełniający wszelkie wymogi związane z ochroną środowiska obiekt, który za pomocą bardzo wysokiej temperatury nie tylko utylizuje odpady, które nie podlegają segregacji, ale także produkuje energię elektryczną i cieplną. Krakowska spalarnia ma działać na podobnych zasadach. – Jak przewiduje harmonogram realizacyjny, w styczniu przyszłego roku zapadnie decyzja co do lokalizacji obiektu, tak, żeby można było rozpocząć procedury administracyjne przewidziane z budową zakładu – zapowiedział Tadeusz Trzmiel.

źródło: krakow.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024