Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę antysmogową. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ma ułatwić samorządom walkę z zanieczyszczeniami powietrza poprzez eliminację najbardziej trujących urządzeń grzewczych i stosowanych w nich paliw.

Tzw. ustawa antysmogowa przewiduje, że  sejmik województwa będzie mógł, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji i urządzeń, w których następuje proces spalania, w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki. Ma to pomóc samorządom w ograniczaniu negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych. W konsekwencji zmniejszyć ma się zanieczyszczenie i poprawić jakość powietrza.

Uchwała określa granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji.

Nadchodzące szkolenia on-line:

Uchwała będzie mogła też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów. Nowelizacja da możliwość kompensacji emisji przez ograniczanie tzw. niskiej emisji, czego obecne prawo nie przewiduje. Ma też ograniczyć stawianie ekranów akustycznych przy polach czy lasach.

– To bardzo ważny dzień dla czystego powietrza w Polsce. Dzięki antysmogowej poprawce władze samorządowe zyskały realne narzędzie do ograniczania niskiej emisji – nic nie stoi już na drodze do tego aby zaczęły walkę z zanieczyszczeniem powietrza na szeroką skalę. Czekamy na pierwsze decyzje samorządów w tej sprawie. Brak działań w tym obszarze nie może być już usprawiedliwiany brakiem regulacji. Co więcej, wymiana najbardziej trujących pieców może być dotowana zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Ustawa antysmogowa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Aktualizacja: Kancelaria Prezydenta RP oficjalnie potwierdziła podpisanie nowelizacji. – Prezydent RP Andrzej Duda w dniu 6 października podjął decyzję o podpisaniu ustawy Prawo ochrony środowiska, tzw. „ustawy antysmogowej” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. wpolityce.pl/polityka/267608-andrzej-duda-w-radiu-koszalin-o-atakach-ze-strony-platformy-ustawie-antysmogowej-i-relacjach-z-rosja-jestem-blokowany-ale-moim-obowiazkiem-jest-dzialac-bede-robil-swoje

Skomentuj