Projekt ustawy wprowadzającej opłaty za torby wydawane w sklepach okazał się zbyt restrykcyjny i został odesłany do poprawki, informuje “Rzeczpospolita”.

Zdaniem premiera Donalda Tuska, ustawa stworzyłaby nowe bariery biurokratyczne, a jej wprowadzenie spowodowałoby wzrost cen. Ustawa zakładała od 2015 r. obowiązkowe opłaty, nawet do 40 gr. za torbę. Sklepy mogłyby za darmo wydawać klientom tylko torby biodegradowalne lub papierowe. Projekt przewiduje również, że firmy zajmujące się odzyskiem opakowań będą miały obowiązek przeznaczania na publiczne kampanie edukacyjne min. 5% przychodów pochodzących z recyklingu odpadów.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy już kilka miesięcy temu. Choć rozwiązania mają wejść w życie dopiero w 2015 r., opłaty za foliowe torby wprowadziły już Carrefour, Biedronka, E.Leclerc i wiele osiedlowych sklepów.

Nadmierne zużycie foliówek jest problemem globalnym – na świecie zużywa się ich 60 mln ton rocznie. Zakaz produkcji w 2008 r. wprowadziły Chiny. W Polsce opakowania foliowe produkuje 200 firm .

Źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj