W Ostrowie Wielkopolskim trwa kolejna edycja powiatowego programu usuwania azbestu. Całkowite pokrycie kosztów demontażu lub usunięcia wyrobów azbestowych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na pozbycie rakotwórczego azbestu.

To już trzecia edycja programu usuwania azbestu. W tym roku pula środków przeznaczonych na ten cel wyniesie 700 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w wysokości 466 tys. złotych, 134 tys. to wkład finansowy gmin z terenu powiatu, a 100 pochodzi z budżetu Powiatu Ostrowskiego.

Tegoroczny program obejmuje działania polegające nie tylko na demontażu ale również na usunięciu wcześniej już zdeponowanych wyrobów azbestowych. Azbest masowo wykorzystywany w minionych latach do produkcji płyt eternitowych z czasem ulegając erozji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jego usuwaniem zajmują się specjalistyczne firmy, które mają także obowiązek zagospodarować niebezpieczny materiał unieszkodliwiając go na wskazanych specjalistycznych składowiskach.

W 2010 unieszkodliwiono z Powiatu Ostrowskiego ok. 250 ton zdjętego wcześniej azbestu, rok później ok. 220 ton. Szacuje się, że średni dach na domu jednorodzinnym to ilość 2 ton płyt azbestowych.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj