W najbliższą sobotę (12 czerwca) odbędzie się finał V Warszawskich Dni Recyklingu. Na ekologicznych warszawiaków czeka moc atrakcji: zabawy i gry związane z selektywną zbiórką odpadów i recyklingiem, na scenie młodzi artyści, a w punktach wymiany surowców wtórnych – tysiące roślin.

– W tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedsięwzięcie realizowane będzie na większą skalę niż dotychczas – cieszy się Paweł Lisicki, Zastępca Dyrektora Biura Ochrony Środowiska. Na warszawiaków czeka 20 tysięcy roślin – kwiatów (m.in. pelargonie, begonie, niecierpki,) ziół (m.in. bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek) oraz sadzonek (świerki, jodły, tuje i berberysy), które rozdamy za makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne, butelki PET, baterie, puszki aluminiowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dodatkowo będzie można otrzymać ekologiczne torby na zakupy oraz inne ekologiczne gadżety i nagrody.

Celem Warszawskich Dni Recyklingu jest szerzenie zachowań przyjaznych środowisku oraz promowanie wśród warszawiaków recyklingu jako szansy na rozsądne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. V Warszawskie Dni Recyklingu to ważne przedsięwzięcie nie tylko wieloletniego programu edukacji ekologicznej "Warszawa Stolicą Czystości" realizowanego w Warszawie od 2005 r. lecz również coroczna impreza edukacyjna, nad którą patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Ambasador Norwegii oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Akcje dzielnicowe Warszawskich Dni Recyklingu już za nami. 15 maja mieszkańcy Białołęki i Wilanowa, a 29 maja – Włoch i Wawra oraz okolicznych dzielnic mieli możliwość wykazania się wiedzą z zakresu ekologii i gospodarki odpadami. W zamian otrzymywali ekologiczne torby, gadżety i inne nagrody. Już od wczesnych godzin rannych warszawiacy licznie ustawiali się w kolejce czekając na możliwość oddania przyniesionych surowców (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, szkła, makulatury, plastiku oraz metalu). Za dostarczone surowce wtórne mieszkańcy otrzymywali kupony, które były wymieniane na zioła, sadzonki kwiatów, drzew oraz krzewów. Wśród rozdanych roślin były m.in. sadzonki jałowca, świerków, berberysy, bluszcze, wierzby, cyprysiki oraz bazylia, estragon, pietruszka melisa jak również pelargonie, rumianek, goździki czy petunie. W zamian za rozdane sadzonki roślin, w Białołęce zebrano prawie 16 ton odpadów, natomiast w Wilanowie prawie 10 ton. Hitem okazał się Wawer, gdzie – w ciągu kilku godzin – zebrano ok. 40 ton odpadów.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj