Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Veolia chce kupić udziały w Suez za prawie 3 mld euro. Będzie gigant branży komunalnej?

Veolia chce kupić udziały w Suez za prawie 3 mld euro. Będzie gigant branży komunalnej?
jwo
01.09.2020, o godz. 15:27
czas czytania: około 1 minuty
0

Veolia chce kupić za 2,91 mld euro 29,9 proc. udziałów w spółce Suez. Przejęcie oznaczałoby, że pierwsza z firm stanie się światowym liderem na rynku usług komunalnych - gospodarki odpadami i ściekami oraz ciepłownictwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Oferta od Veolii wpłynęła do koncernu Engie. Udziały wyceniono na kwotę 15,50 euro za sztukę, czyli o 27 proc. więcej niż ostatnio kosztowały one na giełdzie. Na odpowiedź w sprawie sprzedaży udziałów w Suez Engie ma czas do 30 września.

Jak podaje “Puls Biznesu”, Veolia planuje następnie przejęcie całego Suezu. Dziennik wylicza, że jeśli transakcja doszłaby do skutku, roczne obroty koncernu sięgałyby 40 mld euro. W Polsce Veolia zajmuje się głównie ciepłownictwem, Engie – energią odnawialną i efektywnością energetyczną, a Suez – odpadami.

Rodzi się pytanie, czy takie przejęcie nie będzie stanowiło praktyki monopolistycznej. Veolia argumentuje, że do monopolu nie dojdzie, ponieważ interesy Suez w większości uzupełniają działalność Veolii i nie są dla niej konkurencyjne. Antoine Frérot, dyrektor generalny Veolia, mówi nawet, że jest „w 100% pewien”, że jego operacja zakończy się sukcesem.

Kierownictwo Suezu nie ukrywa, że jest zaskoczone ofertą. Planowane przejęcie firmy przez Veolię, jak podaje francuski “Le Monde”, uważają za “nieprzyjazne”. Zarząd Suez na poniedziałkowym posiedzeniu rzekomo odrzucił ofertę zakupu przez Veolię akcji należących do Engie. Szefowie Suezu wierzą, że uda się utrzymać niezależność spółki, realizować długofalową strategię firmy i nie doprowadzić do zwolnień, do których mogłoby dojść w razie przejęcia.

Źródła: wnp, Le Monde, Puls Biznesu, Financial Times

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024