Rozstrzygnięto przetarg na spalarnię osadów przy oczyszczalni ścieków Czajka w Białołęce. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powierzyło inwestycję konsorcjum firm, któremu przewodzi krakowska Veolia Water Systems.

Kontrakt wart jest ponad 420 mln zł. Miejska spółka szacowała, że inwestycja będzie kosztować nie więcej niż 370 mln zł. Teraz zdecydowała, że nie ma innego wyjścia i trzeba zwiększyć kwotę zapisaną na to zadanie.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w przetargu na spalarnię konkurentem Veolii było konsorcjum skupione wokół Mostostalu Warszawa z ceną 478 mln zł. Pod uwagę MPWiK brało jeszcze koszt 25-letniej eksploatacji – w przypadku Veolii wynosił prawie 300 mln zł, zaś Mostostalu – 215 mln zł. Jego ofertę ostatecznie wykluczono, bo nie odpowiadała warunkom przetargu, poza tym brakowało kompletu dokumentów.

Jeśli Mostostal się nie odwoła, umowa z Veolią ma być podpisana w ciągu miesiąca. Spalarnia ma powstać na 1,6 hektara w północnej części dzisiejszej Czajki. Do pieców trafią osady ściekowe także z oczyszczalni Południe w Wilanowie. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy Białołęki.

Budowa spalarni jest jednym z trzech elementów wielkiego programu modernizacji Czajki. Na jej przebudowę Warszawa dostanie z Unii ćwierć miliarda euro (ok. 840 mln zł).

źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj