Władze województwa warmińsko-mazurskiego uważają, że alternatywą dla kontrowersyjnej wersji przebiegu trasy Via Baltica przez Dolinę Rospudy może być poprowadzenie tej drogi w okolice Ełku.

W poniedziałek w Ełku marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz parlamentarzyści z Mazur podpisali list intencyjny, w którym stwierdzają, że droga Via Baltica oraz trasa kolejowa Rail Baltica powinny przebiegać przez wschodnie tereny Mazur. Zdaniem uczestników spotkania, taki przebieg trasy nie będzie budził kontrowersji społecznych, a przyczyni się do rozwoju zacofanego pod względem infrastruktury obszaru kraju. Sygnatariusze listu podkreślili, że drogi wschodnich Mazur określane są mianem "dróg śmierci" i przez to jest kłopot z rozwojem turystycznym tej części regionu.

Władze warmińsko-mazurskiego chcą, by droga Via Baltica przebiegała przez Ełk-Kalinowo-Cimochy-Suwałki-Trakiszki. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podkreślił, że taki wariant trasy pozwoli na ominięcie cennych przyrodniczo miejsc i nie będzie stwarzał jakiegokolwiek zagrożenia ekologicznego.

Podpisany w poniedziałek w Ełku list ma trafić do premiera, ministrów infrastruktury i ochrony środowiska, posłów i senatorów oraz samorządów regionalnych i lokalnych.

źródło: samorzad.pap.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj