1 / 4

W chińskim mieście Shenzhen liczącym ponad 10 mln mieszkańców powstaje największa na świecie spalarnia odpadów. Według założeń, zakład będzie przetwarzał dziennie ok. 5 tys. ton odpadów.

Ośrodki miejskie na całym świecie, które chcą w nowoczesny sposób poradzić sobie z rosnącą ilością odpadów mają do wyboru dwie ścieżki. Niektóre z nich, takie jak na przykład San Francisco w stanie Kalifornia, przyjmują strategię zero waste (zero odpadów) – kompostowania lub poddawania recyklingowi wszystkiego, co w przeciwnym wypadku wylądowałoby na składowisku. Inne miasta wybierają drogę spalania odpadów, aby zamienić je w energię.

W 2020 r., tym samym czasie, w którym San Francisco chce osiągnąć swój plan zero waste, w chińskim Shenzhen zostanie otwarta największa na świecie spalarnia rozciągająca się na ponad 1,6 km i mająca spalać 5 tys. ton odpadów dziennie.

Zakład jest jednym z trzystu podobnych inwestycji, które w przeciągu następnych trzech lat zostaną zrealizowane w Chinach. Energia produkowana z odpadów to sposób tamtejszego rządu na poradzenie sobie z coraz bardziej rozrastającymi się składowiskami. Opisywaną spalarnię, oprócz wyjątkowego wyglądu i gargantuicznych rozmiarów, wyróżnia także rola edukacyjna. Budowana wewnątrz zakładu ścieżka pokaże zwiedzającym wszystkie etapy procesu spalania odpadów, a kończyć będzie się na dachu wyposażonym w 44 tysiące paneli fotowoltaicznych.

Obecnie w Chinach większość z odpadów ląduje na składowiskach lub nielegalnych wysypiskach. Ilość śmieci jest tak duża, że ich składowanie zagraża zdrowiu mieszkańców – w grudniu w Shenzhen zapadło się jedno ze składowisk, co spowodowało śmierć kilkunastu osób.

Władze miasta oraz osoby odpowiedzialne za projekt spalarni są przekonane, że energia z odpadów jest dla Shenzhen dużo lepszą strategią niż zero waste – Spalanie odpadów naturalnie produkuje zanieczyszczenia powietrza, głównie dwutlenkiem węgla – mówi przedstawiciel pracowni projektowej odpowiedzialnej za inwestycję. – Spalarnie nie są odpowiedzią na potrzeby energetyczne. To bardziej sposób na zagospodarowanie odpadów, a energia jest tylko produktem ubocznym. Miasta muszą bardziej ukierunkowywać się na recykling i ograniczanie ilości odpadów oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Dlatego zaprojektowany przez nas zakład wspierany jest przez panele fotowoltaiczne – dodaje.

Na podstawie: FastCoexist

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Ale ile na rok tych ton? Jesli 5000 dZiennie to policzmy x 300 dni (2 miesiące przerwy technologicznej) da 1mln500tys ton odpadów rocznie. To mega dużo. Najwieksza polska spalarnia może przerobić 220tys ton.
    Poprawcie błąd w tekście, bo w drugim akapicie piszecie, że przerobi 5 ton dziennie a to byłoby maleństwo 🙂

Skomentuj