Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

W Czernikowie rusza budowa magazynu energii

W Czernikowie rusza budowa magazynu energii
Barbara Krawczyk
14.07.2020, o godz. 9:17
czas czytania: około 1 minuty
0

Rozpoczyna się proces budowy magazynu energii w Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie), w pobliżu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycja realizowana jest w ramach współfinansowanego przez UE projektu Smart Grid.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Projekt realizuje firma Energa Operator. Uzyskał on dofinansowanie na poziomie 85 proc., czyli ponad 166 mln zł i powstał w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Magazyn wykonany zostanie w technologii baterii litowo-jonowych i dysponował będzie mocą 1 MW oraz pojemnością 2 MWh.

– Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych, w tym mikroinstalacji, oraz perspektywa szybkiego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych rodzą konieczność wdrażania nowych rozwiązań, zwiększających elastyczność pracy sieci. System elektroenergetyczny powinien zostać przygotowany na znaczne i nagłe zmiany poziomu wytwarzanej i konsumowanej energii. Inteligenta sieć to taka, która dzięki mechanizmom elastyczności, jest w stanie dostarczyć odbiorcom energię o najwyższych parametrach jakościowych – mówi Alicja Barbara Klimiuk, prezes zarządu Energi Operatora.

Dzięki budowie magazynu energii w ciągu najbliższych lat powstanie pierwszy w Polsce kompleksowy system zarządzania siecią średnich napięć. Zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne takie jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration), umożliwią szybsze zlokalizowanie miejsca oraz przyczyn awarii, a także – dzięki odpowiedniej automatycznej rekonfiguracji sieci, maksymalne ograniczenie liczby dotkniętych nią odbiorców.

Działająca w Czernikowie elektrownia fotowoltaiczna ma moc zainstalowaną 3,77 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 3,5 tys. MWh. Instalacja składa się z blisko 16 tys. modułów (ok. 240 W każdy), które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. m kw.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024