Fortum, firma specjalizująca się w produkcji i dystrybucji ciepła oraz wytwarzaniu energii elektrycznej, rozważa nową inwestycję w Częstochowie. Jej celem będzie produkcja stałego paliwa alternatywnego (RDF), które będzie służyć wytwarzaniu ciepła i prądu w elektrociepłowni w Zabrzu.

W 2018 r. Fortum uruchomiło w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownię, która współspala RDF i to tam będzie trafiało paliwo z Częstochowy.

Zakładane moce produkcyjne zakładu przy ul. Dojazdowej to 100 tys. ton RDF rocznie. Przewidywany ruch pojazdów, które przywiozą materiał do produkcji paliwa, a następnie odbiorą gotowy RDF, to 16 ciężarówek na dobę, czyli ok. jednego pojazdu na godzinę.

RDF to paliwo pochodzące ze wstępnie przetworzonych odpadów: m.in. zabrudzony papier, tekstylia, opakowania wielomateriałowe. Do jego produkcji nie są wykorzystywane odpady surowcowe i odpady biologiczne czy kuchenne.

Materiałem do produkcji RDF będą przesortowane, suche odpady pozyskane lokalnie. Wytwarzanie paliwa będzie zautomatyzowane. W hali jest wytwarzane podciśnienie, które uniemożliwia niekontrolowane wydostanie się powietrza na zewnątrz – musi ono najpierw trafić do filtrów workowych i filtrów z węglem aktywnym, co ogranicza wytwarzanie nieprzyjemnych zapachów.

Projekt instalacji do produkcji RDF jest w fazie przygotowawczej. Fortum nie podjęło jeszcze decyzji o realizacji tej inwestycji.

Czytaj więcej

6 Komentarze

  1. Najpierw 50 ciężarówek wg raportu dotyczącego ochrony środowiska, teraz 16. A śmieci do przywiezienia i RDF do wywiezienia nie ubyło. MAGIA!!!!

  2. hmmm troche nie rozumie czemu czestochowa….skoro spalarnia jest w zabrzu to w zabrzu powinna byc instalacja do produkcji RDF, odpadów w aglomeracji jest masa….przewożenie odpadów wzdłuż całego woj. jest ekonomicznie głupie

Skomentuj