W ramach akcji “Gdańsk bez plastiku” na jednej ze szkół podstawowych w mieście powstał mural przedstawiający chłopca strzelającego z procy plastikowymi butelkami. Miasto zapowiada, że wkrótce na innych budynkach pojawią się kolejne tego typu prace.

Autorem muralu jest trójmiejski artysta Marek Looney Rybowski.

– Szukamy nowych sposobów dotarcia do mieszkańców i mural jest takim nowym środkiem – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Mam nadzieję, że młodzi ludzie podpowiedzą nam także inne przestrzenie, takie w których funkcjonują na co dzień. Okazuje się, że zwykłe przesłania – reklamy, gazety, ulotki – są świetne dla pewnej grupy odbiorców.

Mural znajduje się na ścianie Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy, przy ul. Srebrniki 10. Marek Lonney Rybowski potrzebował pięciu dni, aby namalować swoje dzieło.

– Mural przedstawia chłopczyka, który strzela z procy plastikową butelką – mówi Marek Looney Rybowski, autor muralu. – W taki zabawny, przewrotny, charakterystyczny dla siebie sposób chciałem pokazać, że warto pozbywać się plastiku lub chociaż go ograniczać. Musimy dbać o to, aby nasze miasto było czyste. Musimy myśleć o tym, żeby używać jak najmniej plastiku. Często używam dzieci w swoich muralach, bo one pomagają mi uzyskać efekt humorystyki i wesołości – dodaje artysta.

Odsłonięcie muralu było także okazją do wręczenia nagród uczniom z SP nr 27, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym “Gdańsk bez plastiku”. Wiadomo, że w Gdańsku powstaną kolejne murale w ramach kampanii “Gdańsk bez plastiku”. Gdzie i kiedy – tego ani urzędnicy, ani artysta, nie chcą jeszcze zdradzić.

Czytaj więcej

Skomentuj