Pierwszy miejski ogród deszczowy otwarty #wGdyni
W Gdyni powstał pierwszy ogród deszczowy. Ma on na małym terenie gromadzić wodę nawet z dużych opadów i dzięki temu odciążać kanalizację deszczową. Pierwszy miejski ogród deszczowy ma stać się inspiracją dla zarządów gdyńskich osiedli i właścicieli domów jednorodzinnych. ⤵⤵⤵http://gdynia.pl/co-nowego,2774/pierwszy-miejski-ogrod-deszczowy-otwarty,521738
Posted by Gdynia on Thursday, 10 May 2018
Jak informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni postępująca urbanizacja miasta powoduje, iż coraz mniej wody wsiąka w ziemię, a coraz więcej musi być odprowadzane systemami kanalizacji deszczowej. Powoduje to, że nieustannie trzeba inwestować w kolejne kilometry rur. Odpowiedzią na to wyzwanie jest idea ogrodów deszczowych.
Michał Guć wyjaśnia, że są to miejsca, które będą wodę zagospodarowywać na miejscu. Część wody zostanie spożytkowana przez rośliny, a część wyparuje i trafi z powrotem do atmosfery.
Z kolei Jowita Kurach, kierownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku tłumaczy, że ogród kwiatowy może być w formie rabaty. Kluczem do jego powstania jest zastosowanie podłoża z materiału chłonnego, który będzie zatrzymywał wodę.
– Ważne jest też to, aby zaopatrzyć się w rurę drenarską, czyli taką, która przepuszcza wodę. Nasadzić należy specjalne, hydrofitowe rośliny. Mają one właściwości oczyszczające. Ogród nie tylko będzie zagospodarowywał wodę deszczową, ale również ją oczyszczał – mówi Jowita Kurach. I dodaje, że hydrofitowe rośliny mogą znajdować się w gruncie bądź w pojemniku. Jest to ważne szczególnie w mieście, gdzie brakuje powierzchni rozszczelnionych.
Gdyński ogród deszczowy powstał przy gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) podczas praktycznego warsztatu z udziałem mieszkańców. Oficjalne otwarto go 10 maja.
Komentarz #11311 dodany 2018-05-14 13:57:15
bez kkk kasków przy zawiesiach