W Gliwicach powstało Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska

W Gliwicach powstało Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska
jw
05.02.2020, o godz. 9:06
czas czytania: około 2 minut
1

Zmiany klimatyczne, ochrona środowiska oraz rozwój badań w dziedzinie energetyki to priorytetowe zagadnienia w dążeniu do zrównoważonego rozwoju miast i regionów. Kluczową rolę w tych działaniach będzie pełnić Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska, które zostało uroczyście otwarte w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska będzie prowadzona działalność naukowo-dydaktyczna, promowane też będą innowacyjne technologie ochrony środowiska. Pracownia będzie dostępna dla studentów, uczniów i osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu.

– Chcemy, aby w Gliwicach rodziła się nowoczesna myśl naukowa, zmierzająca do innowacyjnych rozwiązań, które będą chronić nas i nasze środowisko przed zmianami klimatu. Pragmatycznie podchodzimy do tego rodzaju działań. Z jednej strony bardzo się cieszę, że nasze miasto będzie przestrzenią do przeprowadzania badań i doświadczeń. Z drugiej strony oczekuję, że Centrum przyniesie rozwiązania i podpowie nam, jak dawać sobie radę z problemami wynikającymi ze zmian klimatu i jak dbać o czystość powietrza – mówił podczas otwarcia COKiŚ prezydent Gliwic Adam Neumann.

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska znajduje się na 6. piętrze Centrum Nowych Technologii PŚ, przy ul. Konarskiego. Będą w nim prowadzone prace badawcze poświęcone m.in. systemowi energetycznemu oraz prognozowaniu i adaptacji do zmian klimatycznych.

Centrum będzie miejscem działalności naukowo-dydaktycznej i promocji innowacyjnych technologii poświęconych ochronie klimatu i środowiska. Będzie też miejscem edukacji i angażowania studentów Politechniki Śląskiej, uczniów oraz osób działających na rzecz ochrony klimatu i środowiska w Polsce i na świecie. W ramach działalności Centrum planowane są wykłady i zajęcia poświęcone m.in. efektowi cieplarnianemu, prognozom wzrostu temperatury atmosfery Ziemi czy zahamowaniu zmian klimatycznych.

– Działalność Centrum wpisuje się w aktywność Metropolii zarówno na gruncie naukowym, jak i środowiskowym. Tworzenie terenów zieleni, zwiększanie świadomości energetycznej i zwalczanie niskiej emisji to część działań, które chcemy realizować w ramach naszej strategii. Konsekwentnie dążymy do tego, aby przeistoczyć nasz poprzemysłowy region w nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W badaniach prowadzonych przez naukowców Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska będzie wykorzystywany samochód z mobilnym laboratorium pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza. Będzie wyposażony m.in. w specjalistyczne analizatory, miernik pyłu zawieszonego, zestaw meteo, umożliwi wykonywanie badań bezpośrednio w terenie.

– Politechnika Śląska uzyskała tytuł uczelni badawczej, co wiązało się z określeniem priorytetowych obszarów badawczych. Jednym z nich jest ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. To Centrum, wraz z wirtualnym laboratorium składającym się z zespołów badawczych zlokalizowanych na różnych katedrach Politechniki Śląskiej, tworzy doskonałe zaplecze dla naszych priorytetowych badań  – tłumaczy prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


piotr

Komentarz #41703 dodany 2020-02-12 09:52:38

W naszym kraju coraz większą kasę przyznaje się na różnego rodzaju pomiary, badania, obserwacje, obliczenia, ankiety dotyczące zanieczyszczonego powietrza. Większość miast, w tym Gliwice, w których mieszkam, ma opracowane koncepcje, plany, programy, strategie, ale mieszkańcy wciąż wdychają syf.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025