Przez dwa dni Iława była miejscem dyskusji o zrównoważonej energii. W IV międzynarodowej konferencji „Zielone ponad granicami” udział wzięło łącznie ponad 100 osób a wśród nich przedstawiciele Torunia, Brodnicy, Ostródy, Elbląga, Iławy oraz miast partnerskich: Tholen (Holandia), Gargżdai (Litwa), Herborn (Niemcy), Łuck i Iwano-Frankowsk (Ukraina).

Konferencja „Zrównoważona energia dla wszystkich ludzi” była czwartym spotkaniem dotyczącym ochrony środowiska, które w ciągu ostatnich kilku lat odbywają się na terenie Zielonych Płuc Polski. Organizatorami konferencji byli Urząd Miasta Iławy, Fundacja „Zielone Płuca Polski” oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, który wsparł finansowo organizację przedsięwzięcia. Celem spotkania była wymiana poglądów i doświadczeń w obszarze gospodarowania energią.

– Cieszę się, że w konferencji wzięli udział przedstawiciele naszych wszystkich miast partnerskich, z których doświadczeń przez lata korzystaliśmy – mówi burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik. – Mam nadzieję, że to spotkanie nie tylko zwiększy świadomość w zakresie gospodarowania energią, ale pomoże w podjęciu pracy w kierunku zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w globalnym bilansie energetycznym – dodaje.

Program tegorocznej konferencji objął trzy sesje referatowe i jedną terenową. Uczestnicy wysłuchać mogli między innymi wystąpień dotyczących zarządzania energią w miastach, wykorzystywania biogazu czy energii wiatrowej. Odwiedzili też nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Dziarnach pod Iławą i zapoznali się z nowymi miejskimi inwestycjami: ekologiczną przystanią żeglarską oraz ścieżkami pieszymi i rowerowymi.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj