Gateway Earth Development Group – zespół złożony z naukowców topowych uniwersytetów z całego świata, zamierza do 2050 r. stworzyć i uruchomić pierwszą kosmiczną stację recyklingu odpadów.

Projekt o nazwie Gateway Earth zakłada stworzenie specjalnej stacji w przestrzeni kosmicznej, która zutylizuje śmieci powstałe w wyniku rozpadu nieaktywnych satelitów oraz pozostałości po starych rakietach kosmicznych. Aktualnie po ziemskiej orbicie krąży około 22 tys. dużych obiektów-śmieci, które mogą powodować kolizje z aktywnymi satelitami, co kolei może skutkować m.in. nieprawidłowym funkcjonowaniem nawigacji w samolotach czy fałszywą prognozą pogody.

Materiały pozyskane z przetwarzania kosmicznych śmieci będą mogły być wykorzystane w pracy drukarki 3D, która pomoże stworzyć np. części zamienne dla stacji. Naukowcy jako przykład podają również panele słoneczne starych satelitów, które mogą zostać wykorzystane do ponownego zasilania. To wszystko ma spowodować, że koszty powstawania kolejnych projektów kosmicznych będą malały.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj