W związku ze spadającą temperaturą krakowscy urzędnicy uruchomili ogrzewalnię dla osób potrzebujących, bezdomnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Ogrzewalnia znajduje się przy ul. Rozrywka i będzie czynna aż do końca kwietnia. Będzie można z niej korzystać od późnego popołudnia do rana. Jednorazowo miejsce zapewnia schronienie dziesięciu osobom. Nocleg jest darmowy.

– Z ogrzewalni mogą korzystać wyłącznie osoby o ustalonej tożsamości, zdolne do samoobsługi, nieagresywne, niestwarzające zagrożenia dla innych i siebie – zastrzegają krakowscy urzędnicy z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Osoby korzystające z ogrzewalni mają zapewnione m.in. ogrzane miejsce siedzące, mogą skorzystać z łazienki i zjeść ciepły posiłek. Na miejscu dostępne są także czyste ubrania i doraźna opieka medyczna.

Do picia z miejskich poidełek zniechęcają bezdomni

Ogrzewalnia jest uruchamiana w Krakowie regularnie od 2009 r. Działa w czasie, gdy na dworze spada temperatura. Miejsca tego typu chronią bezdomnych przede wszystkim przed wychłodzeniem.

W Krakowie co niedzielę organizowana jest także “Zupa na plantach”. To inicjatywa, dzięki której potrzebujący mogą zjeść ciepły posiłek oraz uzyskać pomoc w postaci czystych i ciepłych ubrań oraz środków czystości. W ramach akcji powstała też m.in. bezpłatna biblioteka dla bezdomnych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj