Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

W Mirosławcu powstała supernowoczesna sortownia odpadów

W Mirosławcu powstała supernowoczesna sortownia odpadów
PAP/dom
23.05.2022, o godz. 13:00
czas czytania: około 2 minut
0

Jedna z najnowocześniejszych sortowni odpadów w Polsce powstała w Mirosławcu (Zachodniopomorskie). Zainstalowane w niej systemy sortujące, bazujące na tzw. czujnikach bliskiej podczerwieni pozwalają na wyodrębnienie kilkunastu frakcji materiałowych z tworzyw sztucznych, papieru i metali.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Zastosowane rozwiązania są najnowocześniejszymi z dostępnych technologii, a autosortery zainstalowane w całym ciągu technologicznym są pierwszymi tego typu urządzeniami w Polsce. Niewątpliwie mamy do czynienia z jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji w kraju – przekazała pełnomocnik zarządu realizującej inwestycję spółki ATF Agnieszka Fiuk.

Zmodernizowana sortownia odpadów komunalnych

Jak podano, zmodernizowana została działająca wcześniej w Mirosławcu sortownia odpadów komunalnych. Pozwoliło to na “pełną hermetyzację i automatyzację procesu przetwarzania odpadów, ogromne zwiększenie odzysku materiałowego oraz wzrost poziomu recyklingu odpadów”.

Bazujące na tzw. czujnikach bliskiej podczerwieni systemy sortujące – wyjaśniono – pozwalają na wyodrębnienie kilkunastu frakcji materiałowych z tworzyw sztucznych, papieru, metali.

“Dla zmieszanych odpadów opakowaniowych (tzw. żółty worek) wydajność instalacji wzrosła z 1,5 tony na godzinę do 6 ton przetwarzanych odpadów na godzinę. Jeśli chodzi o makulaturę i papier – z 2 do 8 ton na godzinę” – wskazano w komunikacie.

Czystość uzyskanych materiałów kształtuje się obecnie na poziomie ok. 95 proc., “co jest nie do osiągnięcia przy standardowym sortowaniu manualnym”, gdzie wielkość zanieczyszczeń może wynosić nawet 35 proc.

Pracę przejęły roboty

Pełnomocnik zarządu zapewniła, że choć pracę, którą do niedawna w dużej mierze wykonywali ludzie, teraz przejęły roboty, “które są w stanie wysortować znacznie więcej frakcji odpadów dużo skuteczniej niż człowiek”, nie oznacza to redukcji zatrudnienia.

– Planujemy zwiększać kompetencje i kwalifikacje naszych pracowników, a także tworzyć nowe miejsca pracy dla osób, które będą czuwały nad całością instalacji, nad jej efektywnym i bezpiecznym funkcjonowaniem – wskazała Fiuk.

Do sortowni trafiają odpady z województwa zachodniopomorskiego. Inwestycja w Mirosławcu – podkreślono – wpisuje się w kluczowe założenia UE dotyczące gospodarki odpadami i “pozwoli realizować określone dla krajów członkowskich cele dot. odzysku i recyklingu”.

Wartość inwestycji to ponad 25 mln zł. Zrealizowała ją firma ATF z Mirosławca. Projekt uzyskał 1 mln euro – maksymalne możliwe dofinansowanie – z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Partnerem inwestycji i dostawcą technologii jest norweska firma Tomra.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023