1 / 3

Przy nowym biurowcu na ul. Za Bramką w Poznaniu zamontowano innowacyjne latarnie wyposażone w budki lęgowe dla ptaków. Jedna z nich ma już pierwszych mieszkańców.

Pomysł opisała poznańska redakcja TVN24. Powstał on już kilkanaście lat temu w firmie Ultra Architects, która odpowiadała za projekt budynku i okolicznej infrastruktury. Latarnie wykonała firma Lira Lighting.

Ptaki takie jak sikorki czy szpaki często korzystają z konwencjonalnych latarni, wyszukując w nich szczeliny i zakładają tam gniazda. Stąd też pomysł architektów, aby ułatwić zwierzętom budowanie lęgowisk.

Poznańskie latarnie na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają. Jednak ich górne części skonstruowano tak, aby wewnątrz można było zmieścić budkę dla ptaków. Co ciekawe, choć ich obudowa niczym nie różni się od pozostałej części latarni, to wnętrze domków standardowo wykonano z drewna.

W jednej z latarni (łącznie postawiono ich cztery) już zamieszkała rodzina sikorek. – Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli zalęgną się w jednej na pięć-sześć, to będzie to gigantyczny sukces. Jak zakłada się budki lęgowe na drzewach, to także w co szóstej pojawiają się ptaki – mówi Marcin Kościuch z Ultra Architects.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Fanatastyczny pomysł – każdy słup energetyczny powinien być wyposażony w budki dla szpaków i sikorek i każda latarnia

Skomentuj