Jak redukować powstawanie odpadów, nadawać przedmiotom drugie życie i ograniczyć konsumpcjonizm – tego będą uczyć się poznaniacy już niebawem w Po-Dzielni, czyli centrum ekonomii współdzielenia.

Po-Dzielnia to pomysł aktywistów związanych z poznańskimi szafami Givebox. Pierwsza powstała przed dwoma laty, dziś istnieją już cztery (Jeżyce, Łazarz, Wilda, Suchy Las), a jeszcze w kwietniu ruszy kolejna – na poznańskiej Śródce.

Popularność giveboksów – każdą szafę odwiedza codziennie około 100 osób – i rosnące zainteresowanie tematem zero waste skłoniło twórców do powołania do życia miejsca, w którym będzie można oddać i zabrać przedmioty codziennego użytku (ubrania, naczynia, książki, elektronikę) i dowiedzieć się, jak nadawać im drugie życie.

Czwarty givebox otwarty w Poznaniu

Dla redukcji odpadów

Lokal przy Głogowskiej blisko centrum Poznania miasto udostępniło bezpłatnie na 3 lata w ramach programu Otwarta Strefa Kultury – Łazarz.

Po-Dzielnię wspierać będzie poznańska Fundacja ProTerra zajmująca się działaniami na rzecz redukcji odpadów i promocją gospodarki obiegu zamkniętego.

Projekt wnętrza, wyłącznie z materiałów z upcyklingu i recyklingu, przygotowują studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Pieniądze na ten cel zbierane są na zbiórce crowdfundingowej.

Wykłady, warsztaty i wystawy

W Po-Dzielni odbywać się będą warsztaty z rękodzieła, np. tworzenie włóczki z t-shirtów i szydełkowanie, wykłady jak żyć bezodpadowo lub redukować odpady, warsztaty tworzenia eko-kosmetyków, szycia toreb i woreczków na żywność czy tworzenia biżuterii odpadowej, a także wystawy sztuki upcyklingowej. Miejsce ma być z założenia otwarte dla wszystkich i darmowe.

Planowany termin otwarcia Po-Dzielni to lato 2018 r.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. tego typu newsów nie da się podać po polsku 😉
    piszę to właśnie w imieniu mojej babci, która przeczytała tego njusa i serio nie rozumie, ani co to jest, jak ma działać, musiałam jej wytłumaczyć i ideę giveboxów (autor tekstu podał tylko słowo szafa, serio?) oraz w ogóle sharing i circural economy, to naprawdę nie jest tak trudne by napisać – miejsce gdzie się za darmo rzeczy oddaje i za darmo bierze, z korzyścią dla wszystkich -.-

Skomentuj