O otwarciu po modernizacji Ratusza Oruńskiego poinformowała w środę Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W otwarciu budynku uczestniczyć będą m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz nowi gospodarze Ratusza Oruńskiego: radna dzielnicy Orunia, św. Wojciech, Lipce – Agnieszka Bartków, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – Jarosław Zalesiński oraz przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej Piotr i Marianna Wróblewscy.
Tydzień otwarty
Podczas otwarcia ratusza odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca, zamordowanego w styczniu 2019 r., prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W uroczystości tej wezmą udział bliscy samorządowca: wdowa, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz jego brat, poseł Piotr Adamowicz.
W dniach 7-11 lutego zaplanowano dla wszystkich mieszkańców dzielnicy Orunia i Gdańska tydzień otwarty w Ratuszu Oruńskim. W programie tego wydarzenia będą m.in. spotkania, wykłady, warsztaty dla młodzieży i seniorów oraz możliwość zwiedzania zrewitalizowanego obiektu.
Zaplanowano m.in. spotkanie z pisarzem Pawłem Huelle, autorką powieści kryminalnych Anną Kańtoch oraz wykład „Kryminalne historie z Oruni inspirowane artykułami z przedwojennych czasopism” przewodnika Ryszarda Kopittke. Otwarta zostanie też wystawa „Pocztówki, widokówki czyli podróże małe i duże – pocztówki z kolekcji Magdaleny Piaseckiej”.
Nowe życie ratusza
Przebudowa dawnego ratusza w Gdańsku-Oruni trwała od połowy 2020 r. Budynek stał niezagospodarowany od 2010 r.
W jego murach będzie mieścić się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, siedziba Rady Dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce oraz pomieszczenia na wydarzenia prowadzone przez organizacje pozarządowe.
W ramach gruntownego remontu wnętrze obiektu dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, zainstalowano też windę. Zmieniło się również otoczenie gmachu. Pojawiły się nowe ławki i stojaki na rowery. Na samym budynku zamontowano podświetlany szyld „Ratusz Oruński”.
Dawny Oruński Ratusz został wybudowany w 1867 r. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter, patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji.
Komentarze (0)