Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

W sobotę otwarcie zrewitalizowanego Ratusza Oruńskiego w Gdańsku

W sobotę otwarcie zrewitalizowanego Ratusza Oruńskiego w Gdańsku
PAP/jw
03.02.2022, o godz. 11:20
czas czytania: około 2 minut
0

Po przebudowie i rewitalizacji otwarty zostanie w sobotę zabytkowy, dawny ratusz w Gdańsku-Oruni. W programie uroczystości jest m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej, zamordowanego w styczniu 2019 r., prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

O otwarciu po modernizacji Ratusza Oruńskiego poinformowała w środę Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W otwarciu budynku uczestniczyć będą m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz nowi gospodarze Ratusza Oruńskiego: radna dzielnicy Orunia, św. Wojciech, Lipce – Agnieszka Bartków, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – Jarosław Zalesiński oraz przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej Piotr i Marianna Wróblewscy.

Tydzień otwarty

Podczas otwarcia ratusza odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca, zamordowanego w styczniu 2019 r., prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W uroczystości tej wezmą udział bliscy samorządowca: wdowa, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz jego brat, poseł Piotr Adamowicz.

W dniach 7-11 lutego zaplanowano dla wszystkich mieszkańców dzielnicy Orunia i Gdańska tydzień otwarty w Ratuszu Oruńskim. W programie tego wydarzenia będą m.in. spotkania, wykłady, warsztaty dla młodzieży i seniorów oraz możliwość zwiedzania zrewitalizowanego obiektu.

Zaplanowano m.in. spotkanie z pisarzem Pawłem Huelle, autorką powieści kryminalnych Anną Kańtoch oraz wykład „Kryminalne historie z Oruni inspirowane artykułami z przedwojennych czasopism” przewodnika Ryszarda Kopittke. Otwarta zostanie też wystawa „Pocztówki, widokówki czyli podróże małe i duże – pocztówki z kolekcji Magdaleny Piaseckiej”.

Nowe życie ratusza

Przebudowa dawnego ratusza w Gdańsku-Oruni trwała od połowy 2020 r. Budynek stał niezagospodarowany od 2010 r.

W jego murach będzie mieścić się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, siedziba Rady Dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce oraz pomieszczenia na wydarzenia prowadzone przez organizacje pozarządowe.

W ramach gruntownego remontu wnętrze obiektu dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, zainstalowano też windę. Zmieniło się również otoczenie gmachu. Pojawiły się nowe ławki i stojaki na rowery. Na samym budynku zamontowano podświetlany szyld „Ratusz Oruński”.

Dawny Oruński Ratusz został wybudowany w 1867 r. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter, patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024