Spółka GSG Towers zrealizuje zamówienie na dostawę 14 kompletnych, lądowych wież wiatrowych. Będzie ono realizowane w ramach projektu budowy farmy wiatrowej Barwice o mocy 42 MW. W ramach zamówienia powstanie 14 turbin o jednostkowej mocy 3 MW.

Spółka GSG Towers to spółka-córka Stoczni Gdańsk. Zamówienie na 14 turbin uzyskała od jednego z największych producentów turbin dla energetyki wiatrowej – firmy Siemens Gamesa Renewable Energy. Kontrakt o wartości ponad 5 mln EUR będzie zrealizowany w ramach projektu budowy farmy wiatrowej Barwice o mocy 42 MW. Uruchomienie zaplanowano na styczeń 2020 r.

– Polska jest świetną lokalizacją dla energetyki wiatrowej, kraj ma duży potencjał w dalszej ekspansji tego zrównoważonego źródła energii, a jednocześnie już teraz posiada doświadczony i zaawansowany technologicznie przemysł energetyki wiatrowej – powiedział Taam Momen z Siemens Gamesa Renewable Energy. – Współpraca z GSG Towers jest zatem ważnym krokiem dla Siemens Gamesa, w kierunku dalszego rozwoju, a także wzmocnienia naszych lokalnych partnerów – dodał.

Kontrakt z Siemens Gamesa to kolejne po umowie z Aker Solutions duże zamówienie dla GSG. Dla Aker Solutions spółka realizuje zawarty w lutym kontrakt na montaż wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Zamówienie obejmuje montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – Templates, służących do obsługi pola naftowego na morzu.

W drugiej połowie 2018 roku spółki z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu przejęły ponad 80 proc. akcji Stoczni Gdańsk oraz 50 proc. udziałów GSG Towers. Głównym celem nowego właściciela jest odbudowanie kompetencji okrętowych i wykorzystanie tych już istniejących, m.in. w zakresie produkcji wież wiatrowych. W Stoczni Gdańsk i GSG Towers pracuje łącznie prawie 860 osób.

GSG liczy, że stanie się ważnym dostawcą konstrukcji turbin dla projektów realizowanych w Polsce i na obszarze całego Morza Bałtyckiego.

Źródło: GSG Towers, Radio Gdańsk

Czytaj więcej

Skomentuj