W światłach miasta
Zanieczyszczenie światłem stało się jednym z największych problemów w zakresie zanieczyszczenia środowiska. I to już nie tylko miejskiego. Wtórne zanieczyszczenie, w tym światłem odbitym, wpływa na stan zachowania i jakość przyrody. Dotyczy zmian notowanych w świecie zarówno roślin, jak i zwierząt.
Źródłem światła odbitego, w ciągu zarówno dnia, jak i nocy, jest praktycznie wszystko. Najbardziej odbijają jednak powierzchnie szklane, pojazdy przeznaczone do komunikacji oraz struktury odblaskowe. Światło od nich staje się spolaryzowane i pojawia się w ilości niespotykanej w naturze.
Światło spolaryzowane
Termin „zanieczyszczenie światłem” został stworzony w celu opisania wszystkich rodzajów fotozanieczyszczeń, które zakłócają naturalne mechanizmy układu światło–ciemność, zarówno na poziomie gatunkowym, jak i w ekosystemach. Obejmuje on bezpośrednie olśnienie, chronicznie zwiększone oświetlenie i tymczasowe, nieoczekiwane fluktuacje światła emitowanego przez oświetlone konstrukcje (np. budynki i mosty) oraz pojazdy. Sztuczne światła mogą przyciągać lub odpychać organizmy, co prowadzi do zwiększonego drapieżnictwa, nieadaptacyjnych zachowań migracyjnych, wyboru gorszych miejsc gniazdowania lub partnerów o słabszej kondycji. Mogą ...