Leki, które straciły termin ważności zawierają związki chemiczne i mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska. W Świdnicy już za kilka dni będzie można ich się pozbyć, wrzucając do pojemników w aptekach. W tym celu zakupiono 15 specjalnych pojemników.

– W większości przypadków przeterminowane leki wyrzucane były do zwykłych koszy na śmieci. Zdarzało się, że później bawiły się nimi dzieci, a to stwarza spore niebezpieczeństwo. Leki to nic innego jak związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne również dla środowiska. Wspólnie z władzami powiatu i włodarzami innych gmin, postanowiliśmy to zmienić – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Właściciele świdnickich aptek podpisali porozumienie z władzami miasta na bezpłatne użytkowanie pojemników. Już w piątek trafią one do większości świdnickich aptek. Miasto zakupiło 15 pojemników.

Organizacja systemu zbierania odpadów medykamentów w powiecie świdnickim finansowana jest przez władze powiatu, miast i gmin oraz dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miasto za zakup pojemników zapłaci ponad 8,5 tys. zł, w ramach środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie finansować również ich opróżnianie. Świdnica przeznaczy na ten cel rocznie blisko 5,5 tys. zł.

źródło: um.swidnica.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj