Chronione ropuchy szare poczuły wiosnę i masowo zaczynają wybiegać na ulice, często ginąc pod kołami samochodów. Z odsieczą idą szczecińscy uczniowie, którzy jako “Żabi Patrol”, przyodziani w specjalne kamizelki, z rękawicami na dłoniach i wiaderkami pod pachą będą ratowali te niezwykle pożyteczne płazy.

To kolejna tego typu akcja w Szczecinie. W ubiegłym roku najmłodsi, ich opiekunowie oraz pracownicy Zakładu Usług Komunalnych uratowali od kół przejeżdżających samochodów 2004 żaby. Taki wynik motywuje do powtarzania akcji.

Scenariusz co roku jest taki sam. Dzieci przyjeżdżają na ulicę Kopalnianą wynajętym przez Zakład Usług Komunalnym autobusem. Tam czeka już na nich pomysłodawczyni tej niespotykanej na skalę kraju akcji oraz główna jej prowadząca – Izabela Grzana z Edukacyjnej Pracowni Przyrodniczej „Na Głębokim” podlegającej Zakładowi Usług Komunalnych. Akcję ratunkową żab poprzedzają krótkie zajęcia teoretyczno-praktyczne, gdzie wszyscy uczestnicy dowiadują się najważniejszych rzeczy dotyczących płazów: dlaczego są potrzebne, jak należy się z nimi obchodzić, w jaki sposób można je uratować. Następnie dzieci wraz z opiekunami ruszają w teren. Grupa uzbrojona w odblaskowe kamizelki z napisem „Żabi Patrol”, rękawiczki i wiaderka wychodzi na ulicę i zbiera żabę po żabie. Dla bezpieczeństwa patrolu często wstrzymywany jest ruch. Uratowane płazy trafiają na brzeg Jeziora Szmaragdowego, gdzie wypuszczane są do wody.

Pierwsza grupa dzieci spotka się przy Jeziorze Szmaragdowym w najbliższy czwartek o godzinie 10. Akcję zainaugurują najmłodsi z filii Przedszkola Publicznego nr 58.

Już teraz w rejonie newralgicznej ulicy Kopalnianej zostały zamontowane siatki odgradzające pobocze od drogi, których zadaniem jest zmniejszenie częstotliwości wychodzenia żab na ulicę. Podobne siatki mają znaleźć się także przy ulicy Jęczmiennej w Klęskowie.

Czytaj więcej

Skomentuj