W ostatnich dniach przez Polskę przechodzą burze i silne wiatry. Intensywne oraz gwałtowne zjawiska pogodowe powodują m.in. łamanie drzew, uszkodzenia słupów energetycznych, często cierpią także przy tym gniazda bocianów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla piskląt, z których zdecydowana większość nie potrafi jeszcze fruwać.

Między innymi z tych względów przyrodnicy z Fundacji Przyrodniczej „pro Natura” wraz z Grupą Energa opiekujący się bocianami w Polsce apelują, by po przejściu burz zainteresować się sytuacją okolicznych ptaków i gniazd, w których znajdują się młode. Być może bocianie domy uległy zniszczeniu lub zalaniu, a małe boćki są podtopione lub znalazły się poza gniazdem. Zranione ptaki mogą wymagać natychmiastowej pomocy.

Do dyspozycji jest ogólnopolska bezpłatna infolinia 801 BOCIAN (tel. 801 26 24 26), którą ponad 2 lata temu uruchomiły wspomniane jednostki. Jej celem jest umożliwienie szybkiej pomocy bocianom m.in. gniazdującym na słupach energetycznych.

– Od kilku dni odnotowujemy wiele zgłoszeń, na przykład w rejonie Kwidzyna udało nam się pomóc młodemu bocianowi, wypchniętemu z gniazda przez silny podmuch wiatru. Zachęcamy do zgłaszania przypadków napotkania zniszczonych bocianich domów czy poszkodowanych ptaków na 801 BOCIAN, lub e-mailowo na bociany@bociany.pl. – mówi Magdalena Berezowska, ekspertka infolinii. – Prowadzony przez nas telefon jest dostępny na terenie całego kraju. Interwencje przyjmowane są codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-17.00., jednak w sytuacjach szczególnych, z jakimi mamy miejsce teraz, zgłoszenia odbieramy bez względu na porę i dzień – liczy się przede wszystkim pomoc bocianom.

Jak zauważa Jarosław Kozłowski koordynujący współpracę Grupy Energa z przyrodnikami: – Na naszych słupach zainstalowaliśmy blisko 10 tysięcy platform pod bezpieczne bocianie gniazda. Pomysł na Infolinię okazał się trafiony – jest ona bardzo przydatna w ochronie boćków. Tylko w ubiegłym roku dzięki niej udzielono w całej Polsce pomocy w ponad 1000 przypadków.

Więcej o bocianach i ich ochronie na bociany.pl.

Życie wokół bocianiego gniazda można także śledzić na wideoblogu dbajobociany.pl.

Czytaj więcej

Skomentuj