Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Walczą z pyłami

Walczą z pyłami
31.12.2007, o godz. 0:11
czas czytania: około 2 minut
0

Na terenie Trójmiasta obowiązuje już zatwierdzony przez wojewodę program ochrony powietrza – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Powietrze w Trójmieście jest zanieczyszczone przede wszystkim przez unoszący się w powietrzu pył. Ten najbardziej niebezpieczny, który przedostaje się do płuc, jest niewidoczny gołym okiem. Dla porównania – średnica ludzkiego włosa to 50-100 mikrometrów, a średnica cząstek pyłu, który jest monitorowany w stacjach pomiarowych w Trójmieście, to mniej niż 10 mikrometrów. Na takich cząstkach przenoszone są różne niebezpieczne substancje, m.in. rakotwórczy benzoalfapiren.

Stężenie pyłu od paru lat przekracza w Trójmieście dopuszczalne poziomy, a to zmusiło urzędników do opracowania "programu ochrony powietrza dla aglomeracji trójmiejskiej". Wojewoda podpisał ten dokument tuż przed świętami. Z programu wynikają konkretne zalecenia, np. urzędnicy odpowiedzialni za drogi w Gdańsku mają zwiększyć w centrum i we Wrzeszczu częstotliwość sprzątania ulic na mokro do trzech razy na tydzień (mycie ulic znacznie zmniejsza pylenie). Prezydent Gdańska odpowiedzialna jest także za szybką rozbudowę sieci ciepłowniczej w nowych dzielnicach miasta – tak, by domy i osiedla ogrzewane były z elektrociepłowni, a nie pojedynczych pieców (indywidualne ogrzewanie jest jednym z poważniejszych źródeł pylenia). O swoje place, na których przeładowywane są sypkie, pylące substancje, muszą zadbać także szefowie portu w Gdyni – rozwiązaniem ma być budowa hal i przykrywanie hałd plandekami.

Poza tym wojewoda nakazuje gminom inwestycje w ekologiczny transport – budowę nowych linii tramwajowych i trolejbusowych, wprowadzenie taniego wspólnego biletu na całą metropolię, budowę kolei metropolitarnej i ścieżek rowerowych, z eksploatacji szybko wycofane mają być także przestarzałe autobusy, a nowe pojazdy mają wykorzystywać ekologiczne źródła zasilania – m.in. sprężony gaz ziemny. Monitoringiem wdrażania programu zajmować się ma m.in. Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska, co roku powstawać ma specjalny raport dotyczący efektów działań naprawczych.

źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024