23 stycznia w Łodzi będzie “Dniem bez torebek foliowych”

Głównym przesłaniem wspólnej inicjatywy Krzysztofa Piątkowskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej(PiS) i radnej Agnieszki Nowak (PO) jest "Łódź ekologiczna": – Chcemy, by nasze miasto było czyste, przyjazne, żeby nikt nie musiał się wstydzić mieszkania w nim. Mamy mnóstwo pomysłów – nie tylko związanych z torebkami – jak do tego doprowadzić – mówi Piątkowski.

Radni apelują, by w tym dniu każdy łodzianin wybrał się na zakupy z własną torbą, a sprzedawcy proponowali swoim klientom – zamiast jednorazowych, foliowych – torby wielokrotnego użytku. – Są teraz bardzo modne, mają różnewzory i mogą być ozdobą. Stwórzmy pozytywny snobizm na torby ekologiczne – dodaje radna Agnieszka Nowak.

Radny K. Piątkowski przygotował obywatelski projekt "Ustawy o zmianie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych". Potrzebne jest 100 tysięcy podpisów, w ich zbieranie zaangażowani są handlowcy, młodzi ludzie, a także samorządowcy m.in. ze Świdnicy, Zabrza i Tych. niewykluczone, że także Warszawy, Katowic i Krakowa. Podpisy będzie można składać również w Furtkach Miejskich UMŁ.

– Będę prosił o pomoc w tej kwestii samorządy także z innych miast, głównie wojewódzkich. Mam nadzieję, że już w czerwcu będę mógł złożyć projekt ustawy w parlamencie – mówi Piątkowski.

A. Nowak i K. Piątkowski wierzą, że 23 stycznia na zakupy w jednym z łódzkich sklepów – z własnymi ekologicznymi torbami – wybiorą się z nimi również inni rajcy, a także Prezydent Miasta Jerzy Kropiwnicki oraz wiceprezydenci. – Mamy już deklarację wiceprezydenta Marka Michalika i przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka – mówią.

źródło: Biuro Rady Miejskiej w Łodzi, uml.lodz.pl

Czytaj więcej

Skomentuj