Warszawa dopłaca do wymiany pieców. Zwrot nawet 100 proc. kosztów

Warszawa dopłaca do wymiany pieców. Zwrot nawet 100 proc. kosztów
sm
13.07.2018, o godz. 10:23
czas czytania: około 3 minut
1

Warszawiacy mają szansę, aby otrzymać miejską dotację na wymianę pieca jeszcze przed sezonem grzewczym. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Dofinansowanie może wynieść do 100 proc. kosztów wymiany pieca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W trosce o nasze zdrowie i środowisko zachęcamy warszawiaków do likwidacji nieekologicznych instalacji cieplnych już teraz. Warto pamiętać, że przyjęta „uchwała antysmogowa” nakłada obowiązek wymiany „kopciuchów” i daje na to naprawdę niewiele czasu – przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Są pieniądze, będą dotacje

W budżecie Warszawy wciąż są pieniądze przeznaczone na ten cel. Dlatego miasto ogłosiło dodatkowy nabór wniosków, który potrwa do 31 lipca. Osoby, które złożą wnioski w tym terminie, mają szansę wymienić stare piece jeszcze przed sezonem grzewczym. Następna tura składania wniosków rozpocznie się 1 września 2018 r. Z zatwierdzonego po tym terminie finansowego wsparcia będzie można skorzystać dopiero w przyszłym roku.

– Aby otrzymać pieniądze na wymianę tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych, wystarczy złożyć wniosek do Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Nasi pracownicy chętnie pomagają w przygotowaniu wniosku– podkreśla Michał Olszewski.

Dodatkowo likwidujemy ostatnią z barier. Chcemy, by jak największa grupa mieszkańców mogła przyspieszyć decyzję o wymianie przestarzałej instalacji na ogrzewanie gazowe czy podłączenie do sieci ciepłowniczej. „Zielone wsparcie” może pokryć do 100 proc. kosztów modernizacji kotłowni.

Dotychczas warszawiacy przy zmianie sposobu ogrzewania mogli korzystać z finansowego wsparcia i otrzymać do 20 tys. zł. Ekodotacje na wymianę instalacji grzewczej pokrywają nawet 75 proc. wartości inwestycji.

Nawet 100 proc. kosztów wymiany pieca

Teraz pulę dofinansowania uzupełnia „Zielone wsparcie do 100%”. Wsparcie udzielane jest na podstawie dochodów. Jego wysokość zależna jest liczby osób w gospodarstwie domowym, a także ew. niepełnosprawności domowników. Wysokość pomocy może wynieść od 50 do nawet 100 proc. wkładu własnego w inwestycję. Wnioski o wsparcie należy składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Dodatkowo, osoby, które dokonają zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny i zlikwidują kotły na paliwo stałe, mogą otrzymać „Zielone wsparcie”. Jest to zasiłek celowy, który umożliwia pokrycie różnicy zwiększonych kosztów ogrzewania. To nawet 100 proc. rzeczywistej różnicy w rachunkach.

Dodatkowy nabór na wniosków poprzedzony został działaniami edukacyjnymi. Skierowane są one do mieszkańców posiadających stare paleniska węglowe i właścicieli nieruchomości niepodłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wiedzę o zagrożeniu smogiem oraz programie finansowanego wsparcia przekazują ekoedukatorzy.

Pięć tysięcy domów

Zadaniem urzędników jest odwiedzenie ponad pięciu tysięcy domów jednorodzinnych, które, według inwentaryzacji przygotowanej przez stolicę, nie są podłączone ani do sieci gazowej, ani cieplnej. Ekoedukatorzy przypominają – zgodnie z jednym haseł kampanii #OddychajWarszawo – „To czym palisz ma znaczenie”. Działają na terenie pięciu dzielnic, m.in. Białołęki, Rembertowa, Targówka, Wawra i Wesołej. To właśnie tam warszawiacy są najbardziej narażeni na zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji.

W tym roku mieszkańcy stolicy już po raz drugi mają możliwość otrzymania dofinansowania do wymiany starych pieców węglowych. Dzięki tym modernizacjom w nowym sezonie grzewczym ekologiczne ciepło popłynie do ponad 3300 gospodarstw domowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Tina

Komentarz #24863 dodany 2019-09-30 16:35:45

Zapraszamy na Kobiałkę i okolice wieczorem. Udusić się można.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024