Warszawa. Nie ma możliwości utworzenia Lasu Pamięci na cmentarzu

Warszawa. Nie ma możliwości utworzenia Lasu Pamięci na cmentarzu
jw
04.01.2024, o godz. 10:17
czas czytania: około 2 minut
0

W stolicy nie powstanie Las Pamięci, w którym można by rozsypywać prochy zmarłych. Nie pozwalają na to przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych – wynika z odpowiedzi ratusza na interpelację jednej z radnych. Na cmentarzach są wyznaczone Łąki Pamięci, ale czekają na zmianę prawa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z pytaniem o możliwość utworzenia Lasu Pamięci, w którym zamiast tradycyjnych pochówków rozsypywano by prochy zmarłych, zwróciła się do zarządu miasta radna lewicy Agata Diduszko-Zyglewska.

Las Pamięci alternatywną formą pochówku

Z odpowiedzi wynika, miasto – przynajmniej w obecnej sytuacji prawnej – nie zamierza utworzyć Lasu Pamięci. “Na razie żadne przepisy nie przewidują innych niż wskazane w ustawie (o cmentarzach i chowaniu zmarłych – PAP), alternatywnych form pochówku, ani żadnych wyjątków od ustalonych zasad chowania zmarłych” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Łąki Pamięci w przyszłości?

Jednocześnie ratusz wskazał, że na stołecznych cmentarzach komunalnych, są przygotowane Łąki Pamięci, wydzielone do rozsypywania prochów. – Wykorzystanie tych miejsc będzie jednak możliwe dopiero po odpowiedniej zmianie przepisów dotyczących chowania zmarłych – wyjaśnił.

Rzecznik Zarządu Cmentarzy Komunalnych Bartosz Jasiński potwierdził, że na cmentarzu północnym, południowym i na wojskowych Powązkach od wielu lat wyznaczone są Łąki Pamięci. Podkreślił, że obecne przepisy uniemożliwiają rozsypywanie na nich prochów zmarłych osób.

Las Pamięci w Poznaniu

W 2022 roku na cmentarzu junikowskim powstał Las Pamięci. To pierwsza w Poznaniu położona pośród drzew kwatera, która umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach. Miejsce zajmuje ok. 180 m.kw. i jest położone w spokojnym zakątku nekropolii na Junikowie.

Kwatera ma charakter naturalny i minimalistyczny. Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami.

Imiona i nazwiska zmarłych – na życzenie rodziny – można umieszczać na ustawionych tam dwóch kamiennych tablicach. Przy nich można złożyć symbolicznie znicze czy kwiaty, jak ma to miejsce przy innych miejscach zbiorowych pochówków czy pomnikach.

Podobna formuła pochówków funkcjonuje od wielu lat w ramach Pola Pamięci od strony ul. Grunwaldzkiej. Tamta kwatera nie ma jednak charakteru leśnego.

Docelowo w Lesie Pamięci rodziny zmarłych będą mogły rozsypać prochy swoich bliskich. Obecnie jednak w Polsce nie ma odpowiednich ku temu przepisów.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025