Veturilo – to słowo w języku esperanto oznacza rower. Ale to także nazwa warszawskiego systemu rowerowego. W związku z zakończeniem sezonu rowerowego podsumowano pierwsze pięć miesięcy działania systemu.

– System okazał się sukcesem. Obecnie mamy 69 stacji (w tym 11 systemu Bemowo Bike) w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie i na Bemowie. Docelowo mamy je podwoić – podkreśliła podczas konferencji Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – W marcu 2013 r. system rozszerzy się na Śródmieście południowe, część Ochoty, Pragę-Północ, Pragę-Południe (Saska Kępa). Powstaną też stacje finansowane przez inwestorów prywatnych – dodała.

W systemie Veturilo aktywnych jest obecnie 47,5 tys. osób. Do tego należy doliczyć ponad 9 tys. użytkowników w systemie Bemowo Bike. Najwięcej użytkowników mieszka w stolicy. Zdarzają się także osoby z tak dalekich krajów jak Chiny, Korea Południowa, Izrael czy Australia.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Najpopularniejszymi miejscami są:
– Metro Centrum / rejon Rotundy
– Krakowskie Przedmieście / Traugutta
– Metro Imielin / Ratusz urzędu dzielnicy Ursynów

W trakcie konferencji dyrektor ZTM Leszek Ruta podpisał dwa porozumienia z inwestorami prywatnymi w sprawie otwarcia stacji przy Galerii Mokotów i przy Poleczki Business Park. – O popularności systemu świadczy fakt, że z Kancelarii Sejmu otrzymaliśmy pismo z prośba o zlokalizowanie jednej ze stacji bliżej gmachu parlamentu, niż to planowaliśmy –  dodał Ruta.

Ponowne uruchomienie systemu planowane jest na początku marca 2013 r. Otwartych zostanie 70 nowych stacji, a na ulicach pojawi się dodatkowych 1100 rowerów.

Konferencja była także okazją do przedstawienia najnowszego raportu rowerowego za rok 2012. – Mamy w Warszawie 340 km dróg rowerowych. Oznacza to wzrost o 30 km od ostatniego roku – mówi Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Ratusza.

Niezmiennie od kilku lat najdłuższą sieć dróg rowerowych posiada dzielnica Mokotów (ok. 45km), a niewiele mniejszą mają Bielany (ok. 41km).

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj