1 / 7

W stołecznych szkołach zostaną zainstalowane urządzenia do udostępniania wody pitnej dla uczniów, tzw. źródełka. Zanim jednak to nastąpi woda w szkołach przejdzie szczegółowe badania.

W poniedziałek, 20 kwietnia zostało podpisane porozumienie, na mocy którego do 2017 roku w warszawskich szkołach zostaną zainstalowane źródełka. Projekt obejmie ponad 220 tys. uczniów oraz personel w 215 podstawówkach, 152 gimnazjach i 181 szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez miasto.

– Od września zaczyna obowiązywać ustawa o zdrowym odżywianiu w szkołach. Montaż źródełek wychodzi naprzeciw nowym regulacjom prawnym i promocji picia wody z kranu, zamiast wysokokalorycznych napojów słodzonych. Obecnie 30 szkół już jest chętnych do instalacji źródełka – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – Zależy nam na tym, aby dzieci piły czystą wodę, co ma uzasadnienie w zaleceniach żywieniowych. Kształtując zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów, w poprzednich latach zachęcaliśmy do świadomego wyboru warzyw i owoców jako składników codziennej diety. W tym roku pragniemy również zachęcić wszystkie warszawskie szkoły do promowania picia wody.

Czy pijesz wodę z kranu?

Wyświetl wyniki głosowania

Loading ... Loading ...

Co  musi zrobić szkoła, aby jej uczniowie mogli korzystać ze źródełek

Decyzję o zgłoszeniu szkoły do montażu źródełka podejmie dyrektor szkoły w porozumieniu z społecznością szkolną. Potwierdzeniem gotowości szkoły do montażu źródełka będzie wysłanie deklaracji i nie starszego niż rok pozytywnego wyniku badania wody na adres: Centrum Komunikacji Społecznej, ul. Senatorska 27, 00-099 Warszawa. Pierwsze terminy montażu źródełek przez MPWiK planowane są w okresie maj – czerwiec 2015 r. po wcześniejszym uzgodnieniu dogodnego terminu z dyrektorem placówki.

Koszty przygotowania instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, sprawdzenia jakości wody w budynku oraz codziennego użytkowania źródełka leżą po stronie szkoły. Podwykonawca MPWiK będzie odpowiadał za montaż źródełka, badanie jakości wody po montażu oraz serwis gwarancyjny.

Koszty

Szacunkowy koszt zakupu źródełek to w sumie blisko 1,4 mln zł. Szacunkowy koszt dostosowania instalacji w budynku szkoły przed montażem może wynosić ok. 1 tys. zł. Koszt instalacji w szkołach zależy od wyboru miejsca instalacji i niezbędnych prac związanych z wyprowadzeniem dopływu i odpływu wody. Same źródełka przekazywane będą w darowiźnie.

dsc_0376_0
W Warszawie brak jest powszechnego bezpłatnego dostępu dzieci do wody pitnej w szkołach. fot. R. Motyl

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj