Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Warszawa: Radna proponuje, aby osoby samotne płaciły najmniejszą stawkę za odbiór śmieci

Warszawa: Radna proponuje, aby osoby samotne płaciły najmniejszą stawkę za odbiór śmieci
25.11.2021, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
1

W związku z przyjętą przez Radę Warszawy nową metodą obliczania stawki za odbiór odpadów według powierzchni mieszkania, radna dzielnicy Praga Południe Ewa Szydłowska proponuje, aby osoby samotne mieszkające płaciły stawkę za najniższy metraż.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę, która zmienia sposób naliczania opłaty za śmieci. Obowiązująca metoda wyliczająca stawkę od ilości zużytej wody zostanie od stycznia zastąpiona stawką za metraż (szczegóły sposobu naliczania). Radna Ewa Szydłowska złożyła w tej sprawie interpelację, w której proponuje, aby osoby samotne mieszkające w mieszkaniach komunalnych i socjalnych płaciły stawkę za najniższy metraż.

Najmniejsza stawka dla samotnych

– Tylko w dwóch przypadkach można zweryfikować, ile osób mieszka w mieszkaniu. To mieszkania socjalne i komunalne, gdzie gmina czy dzielnica ma pełny wgląd na to, ile osób jest w takim mieszkaniu  – powiedziała PAP radna.

Jak zaznaczyła, mieszkania samotnych osób “mają różny metraż, i chodzi o to żeby takim osobom liczyć stawkę najmniejszą, tę za najmniejszy metraż. Bez względu na to na ilu metrach mieszkają”.

– Rozmawiam z tymi ludźmi i u nich odpady to są rzędu dwóch reklamówek na cały miesiąc. Więc jest to olbrzymia niesprawiedliwość po pierwsze, a po drugie przy metodzie liczonej od zużycia wody osoby takie zużywały średnio za trzydzieści – trzydzieści parę złotych. Więc nawet jak będzie policzony ten najniższy metraż za 52 złote, to i tak będą stratne, ale nie aż tyle – podkreśliła Ewa Szydłowska.

Tarcza ochronna nie sprawdzi się

Radna uważa również, że tzw. tarcze ochronne nie sprawdzają się w pełni w przypadku samotnych osób. – Duże grono tych osób to osoby starsze i schorowane i one po prostu nie mają jak się tym zająć – wyjaśniła Szydłowska.

Przeciwko nowej metodzie protestują Zieloni, którzy uważają, że metoda naliczania od ilości zużytej wody zachęcała do działań ekologicznych i mieszkańcy mieli możliwość wpływu na wysokość opłat. – Odchodzimy od jedynej metody, która ma jakiś walor proekologiczny, a wracamy do metody czysto matematycznej – powiedział przewodniczący warszawskiej Partii Zieloni Waldemar Kamiński.

W przyjętej w czwartek uchwale określono pięć stawek opłat: do 30 mk2 – 52 zł, do 40 m2 – 77 zł, do 60 m2 – 88 zł, do 80 m2 – 94 zł i powyżej 80 m2 – 99 złote. Warszawiacy mieszkający w domach jednorodzinnych zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 107 złotych. Właściciele kompostujący bioodpady zapłacą 9 złotych mniej.

Za domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe warszawiacy zapłacą zryczałtowaną stawkę w wysokości 181,90 zł za rok.

Jeśli wojewoda nie zakwestionuje uchwały, to warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania od 1 stycznia 2022 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Komentarze (1)


Anna

Komentarz #165301 dodany 2021-11-25 23:52:27

Szanowna Pani. Przyjęta metoda jest wyjątkowo niesprawiedliwa. Osoby mieszkające samotnie zapłacą najwyższą stawkę za śmieci w Polsce, 52,00 zł., 77,00 zł. lub 94,00. Brak konsultacji społecznych, brak właściwej kalkulacji, powodujący znaczny wzrost opłat dla mieszkańców, zwłaszcza dla osób samotnych. Państwo Radni głosujący za przyjęciem tej Uchwały absolutnie się do niej nie przygotowali.

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024