Co zrobić by dostać torbę pełną świeżutkich, zdrowych owoców? Wystarczy w sobotę, 1 września, odwiedzić zieleniec przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie i zabrać ze sobą trochę surowców wtórnych – np. plastiku, papieru czy metalu.

Akcja „Recykling daje owoce” odbywa się już po raz trzeci i każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców stolicy. W ubiegłym roku rozdano ponad tonę zdrowych upominków.

„Zasady akcji są naprawdę proste. Każdy, kto przyniesie makulaturę, szklane słoiki, butelki PET, opakowania z tworzyw sztucznych lub kartoniki po napojach w zamian otrzyma torebkę owoców. Chcemy w ten sposób z jednej strony zachęcić mieszkańców Warszawy do recyklingu, a z drugiej pokazać, że dbanie o środowisko wychodzi wszystkim na zdrowie. Tak jak jedzenie owoców” – zachęca Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator akcji.

Odpady odbierze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o., które jest głównym partnerem i współorganizatorem przedsięwzięcia. „Zebrane surowce wtórne zostaną przekazane recyklerom. Szkło, papier, plastik i metal to wartościowe surowce wtórne, które można na różne sposoby ponownie wykorzystać przerabiając na nowe wyroby. Przykładowo z butelek plastikowych produkowane są bluzy polarowe” – mówi Joanna Mroczek, rzecznik prasowy spółki.

W ostatni wakacyjny weekend na najmłodszych uczestników akcji czeka także wiele innych atrakcji. Będą oni mogli m.in. wziąć udział w grze „Wędrówki wesołej mrówki”, która w żartobliwy i przystępny sposób przedstawia procesy zachodzące w kompostowniku. W ramach kampanii „Zakochaj się w zielonej Warszawie”, organizowanej przez miasto stołeczne Warszawa, rozdawane będą również materiały informacyjne wyjaśniające zasady segregowania odpadów biodegradowalnych i zachęcające do ich powtórnego wykorzystania w postaci kompostu oraz przewodnik po ekologicznej uprawie ogrodu „Eko-sztuczki w ogrodzie”.

Głównym partnerem i współorganizatorem akcji jest MPO. Tegoroczna akcja organizowana jest w ramach projektu Zielony Jazdów, prowadzonego przez Centrum Sztuki Współczesnej przy Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Projekt wspierają: miasto stołeczne Warszawa oraz Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj